Roman Janoušek: Mazánek

[adsenseyu1]

Roman Janoušek, český podnikatel a lobbista, výrazně ovlivňující posledních několik let dění na pražském magistrátu (především v době, kdy v jeho čele stál primátor a člen ODS Pavel Bém), se narodil 3. července roku 1968 v Praze.

Roman Janoušek podniká od roku 1993, kdy společně s Karlem Stejskalem, Josefem Regnerem a Ladislavem Dvořákem založili společnost MEDEA REAL s.r.o. V této společnosti působí Roman Janoušek jako jednatel až do roku 2004. Vlastnické struktury, jakož i jméno firmy, se několikrát měnily, jedno ale zůstávalo – vazby na český stát, pražský magistrát a především primátora Pavla Béma.

Roman Janoušek působí i jako jednatel či vlastník i v dalších právnických subjektech, které jsou podezřívané z neoprávaněného čerpání státních prostředků, především pak prostřednictvím předražených veřejných zakázek, zadávaných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Roman Janoušek je také podezříván, že prostřednictvím panamské firmy Botanic Finance pere  špinavé peníze z pohledávek na účtech ve Švýcarsku. Švýcarská banka Kredietbank na Janouška podala trestní oznámení, na jehož základě policie bankovní konto s téměř 220 miliony korun zablokovala. Existuje předpoklad, že k některým ze zahraničních kont Romana Janouška měli podpisová práva i zkorumpovaní vysocí úředníci pražského magistrátu.

Roman Janoušek přišel do styku (patrně nepřímo) i s lídrem strany Věci veřejné a bývalým ministrem vnitra Radkem Johnem – společně působili ve společnosti Ora Print, která byla později podezřívána, že předražováním tištěného zpravodaje pro pojištěnce vyváděla státní peníze z VZP.

S bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem Radek Janoušek úzce spolupracuje od roku 2006, kdy vedl jeho předvolební kampaň. Že jejich vztahy byly a jsou nadstandardní se ukazuje nyní, když deník MF Dnes zveřejnil odposlechy z roku 2007, které jasně vypovídají o Janouškových lobbistických vazbách na pražský magistrát a na mnohé krajské instïtuce a především pak Veřejnou zdravotní pojišťovnu. V těchto odposleších oslovuje Pavel Bém Radka Janouška přezdívkou Mazánek.

Vliv lobbisty Romana Janouška sahá i k soudní moci, spekuluje se o jeho vazbách na Libora Grygárka, náměstka Vrchního státního zastupitelství a o Janouškově úloze v kauze předražených armádních pandurů.

23. března Roman Janoušek způsobil v Praze pod vlivem alkoholu dopravní nehodu, při které těžce zranil jedenapadesátiletou ženu, které neposkytl pomoc a z místa nehody utekl. Později byl zadržen a po výslechu propuštěn na svobodu. Vyšetřování probíhá.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *