Jiří Pospíšil. Politik a exministr spravedlnosti

Jiří Pospíšil. Dvakrát seděl ve vládě na křesle ministra spravedlnosti. Po aféře s rychlostudenty byl jmenován dočasným děkanem právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Mladý a sympatický politik. 27. června jej prezident Václav Klaus na návrh předsedy vlády Petra Nečase z postu ministra spravedlnosti odvolal.

Jiří Pospíšil  se narodil 24. listopadu roku 1975 v severočeském Chomutově. Střední vzdělání získal na gymnáziu na Mikulášském náměstí v Plzni, magisterský titul získal na právnické fakultě ve stejném městě v roce 1999. Ano, na stejné právnické fakultě, kde později probíhala rychlostudia politiků a dalších exponovaných osob z výkonné a zákonodárné moci. V roce 2002 pak obhájil Jiří Pospíšil titul JUDr.

Do politiky vstoupil JUDr. Jiří Pospíšil v roce 1994, kdy se stal členem Občanské demokratické aliance (dnes již neexistující strana), v roce 1998 pak přestoupil do Občanské demokratické strany (ODS), v jejíchž řadách působí dodnes. V roce 2002 pak za tuto stranu usedl do parlamentních lavic, poslancem je bez přestávky dodnes.

V roce 2006 se Jiří Pospíšil stal ministrem spravedlnosti v první vládě premiéra Mirka Topolánka, z této pozice pak v roce 2007 odvolal z funkce vrchního státního zástupce Kulvejta a nahradil jej Vlastimilem Rampulou, se kterým vedl později vleklé spory. Pokusy o Rampulovo odvolání byly nakonec úspěšné až v roce 2012, kdy se začalo spekulovat, že by Rampulu na postu vrchního státního zástupce mohla nahradit Lenka Bradáčová, známá z kauzy Davida Ratha.

Mezi roky 2006-2007 působil Jiří Pospíšil také jako předseda Legislativní rady vlády, na tomto postu jej vystřídal Cyril Svoboda z KDU-ČSL.

V roce 2009 byl Jiří Pospíšil jmenován dočasným děkanem na právnické fakultě Západočeské univerzity, stalo se tak v důsledku aféry tzv. rychlostudentů, kteří získávali právnické tituly, aniž by splnili zákonné podmínky. V listopadu 2010 se stal děkanem oficiálně, v srpnu 2010 pak funkci předal novému děkanovi Květoslavu Růžičkovi.

V roce 2009 po pádu druhé Topolánkovy vlády končí Jiří Pospíšil jako ministr spravedlnosti, jeho nástupkyní se stala Daniela Kovářová. Na spravedlnost se pak Pospíšil vrací po parlamentních volbách 2010, ve funkci vydrží necelé dva roky – 27. června 2012 jej z postu ministra spravedlnosti na návrh předsedy vlády Petra Nečase odvolal prezident Václav Klaus.

Oficiálním důvodem Pospíšilova odvolání je nespokojenost premiéra Petra Nečase s tím, jak ministr ve svém resort hospodařil (nedokázal snížit náklady), důvody neoficiální říkají, že Jiří Pospíšil skončil proto, že chystal jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně po Vlastimilu Rampulovi.