Pavel Fischer. Diplomat, senátor, politik

Pavel Fischer. Dlouhá léta strávil v diplomatických službách, od října 2018 je senátorem bez politické příslušnosti. V roce 2017 se ziskem půl milionu hlasů skončil třetí v prezidentské volbě za Milošem Zemanem a druhým Jiřím Drahošem.

O prezidentský post se chce ucházet i ve volbě prezidenta České republiky 2023. Co myslíte, má šanci zvítězit?

Pavel Fischer se narodil 26. srpna roku 1965 Praze v rodině Jana Fischera, vědeckého pracovníka ve Fyzikálním ústavu Akademie věd. Po středoškolských studiích (gymnázium Sladkovského náměstí) pokračoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde v roce 1990 zdárně absolvoval studia oboru francouzština a čeština.

Po studiích v tuzemsku pokračoval Pavel Fischer na prestižních vysokých školách v zahraničí – v Ženevě a poté v Paříži studoval politická témata jako migraci či veřejnou správu. Při studiích se zdokonalil v jazycích, hovoří anglicky, francouzsky a také katalánsky.

Pracovní životopis Pavla Fischera? Začínal jako dělník, pracoval pro Havla, byl diplomatem

První pracovní zkušenost Pavla Fischera byla zkušeností dělnickou – před vysokou školou rok pracoval v národním podniku Geofyzika Brno. Po studiích, která zakončil v roce 1990, začal působit v nově vytvořených demokratických veřejných strukturách.

Nejprve ještě rok vyučoval francouzštinu na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Mezi roky 1991-93 pak působil na postu sekretáře biskupa Františka Lobkowicze, další dva roky pak pracoval jako zástupce ředitelem Institutu komunikace.

V roce 1995 se Pavel Fischer stal zaměstnancem Kanceláře prezidenta republiky (Václava Havla). Nějaký čas byl zástupcem tiskového mluvčího, posléze postoupil na místo ředitele politického odboru.

Po skončení Havlova prezidentského mandátu přešel Pavel Fischer do diplomatických služeb – mezi roky 2003-2010 byl velvyslancem ve Francii, od roku 2008 i v Monaku. Na významných postech ve státní správě působil Fischer i po návratu. Jeho „poslední štací“ před vstupem do vysoké politiky pak bylo místo ředitele Ústavu empirických výzkumů STEM.

Pavel Fischer a prezidentská volba v roce 2018

Prezidentská kampaň Pavla Fischera začala v listopadu roku 2017, jeho hlavními tématy byly Rodina, bezpečí a rozvoj regionů. Během předvolebních debat se mu podařilo oslovil přes půl milionů voličů, se ziskem 10,2 % skončil jako třetí.

Po neúspěchu v klání o Pražský hrad se Pavel Fischer rozhodl využít svůj voličský potenciál ve volbách do Senátu. V boji o senátorský post kandidoval jako nezávislý za obvod Praha 12, po vítězství v prvním kole volby pak uspěl i ve druhém.

Senátorem je Pavel Fischer i v roce 2022, kdy se začíná chystat na volbu prezidenta 2023 – zájem o kandidaturu oznámil a potvrdil už v roce 2018.

Osobní život Pavla Fischera? Je ženatý, s manželkou Kateřinou mají tři děti.