Miroslav Kalousek: ministr, který šetřil

Miroslav Kalousek, český politik, dlouholetý člen KDU-ČSL a spoluzakladatel TOP 09, poslanec Parlamentu České republiky a ministr několika polistopadových vlád, přichází na svět 17. prosince roku 1960 v jihočeském Táboře.

Miroslav Kalousek je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické, po škole pak pracuje jako technolog a vedoucí investičního oddělení v gumárenském podniku Mitas v Praze.

V roce 1990 Miroslav Kalousek přichází do státní správy, stává se poradcem, později vedoucím odborného útvaru místopředsedy vlády, zaměřuje se přitom na aspekty transformace české ekonomiky. Co se týče Kalouskova politického smýšlení, je členem KDU-ČSL (členem Lidové strany, která byla před listopadem 1989 součástí tzv. Národní fronty, je Kalousek přitom už od roku 1984).

V první polovině devadesátých let Miroslav Kalousek působí v dozorčích radách několika významných státních podniků – stát zastupuje mimo jiné v Jihočeských pivovarech a Plzeňských pivovarech, v letech 1994-96 působí ve funkci člena Prezídia Pozemkového fondu ČR.

V letech 1993-1998 Kalousek působí ve funkci náměstka ministra obrany, na ministerstvu je zodpovědný za finanční řízení resortu – z této doby pochází několik dosud nevyjasněných kauz, v nichž Kalousek údajně pochybil (jen namátkou: dodávky materiálu armádě, modernizace tanků T-72, štábní informační systém, padáky… – ve všech těchto, a mnohých dalších, případech prý Miroslav Kalousek více či méně pochybil).

V předčasných parlamentních volbách v roce 1998 byl Miroslav Kalousek zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za KDU-ČSL. Poslanecký mandát pak Kalousek uhájí i v každých dalších volbách, v roce 2010 pak v barvách strany TOP 09, kterou spoluzakládá s Karlem Schwarzenbergem.

V letech 2003-2006 je Miroslav Kalousek předsedou KDU-ČSL, mezi roky 2002-2005 působí ve funkci předsedy rozpočtového výboru sněmovny. Ve vládě M. Topolánka pak působí v letech 2007-2009 ve funkci ministra financí.

Po pádu vlády Miroslav Kalousek vystupuje z KDU-ČSL a (jak již bylo zmíněno) spoluzakládá stranu TOP 09 a stává je jejím prvním místopředsedou – po parlamentních volbách (jaro 2010) se pak stává ministrem financí kabinetu premiéra Petra Nečase.

Co se týče soukromého života, Miroslav Kalousek je ženatý a má dvě děti. Jeho manželka pracuje jako vědecká asistentka na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Za vlády Andreje Babiše patří Miroslav Kalousek k jeho nejhlasitějším kritikům. Po skončení aktivní politické kariéry MIroslav Kalousek komentuje politické dění pro TV Barrandov v pořadu s jejím majitelem Jaromírem Soukupem.