Pavel Kikinčuk. Šimon Plánička ze Slunce, seno, jahody

Ve své době nebylo v Česku slavnějšího mladého herce – Šimon Plánička, který ve filmové komedii Zdeňka Trošky zvyšoval dojivost krav tím, že jim do sluchátek pouštěl hudbu, je jeho „druhým já“ dodnes. Někdo by možná řekl, že je Pavel Kikinčuk herce jediné role, ale to bychom mu křivdili.

Prosadil se na divadle, úspěchy slaví v televizních seriálech, velké role dostal i v dalších Troškových komediích. Šimon Plánička, co se popularity týče, ale rozhodně vyčnívá.

Životopis Pavla Kikinčuka? Netradiční příjmení zdědil po dědečkovi

Ten pocházel z Podkarpatské Rusi (dnešní Ukrajina), podobně jako třeba otec Haliny Pawlowské (rozené Kločurakové). Pavel Kikinčuk se narodil 27. října roku 1957 v Hradci Králové, kde také vystudoval gymnázium. Herecká studia absolvoval na brněnské JAMU, po absolutoriu přijal první angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Stalo se tak v roce 1983. Západočeské metropoli zůstal Pavel Kikinčuk věrný 16 let, v roce 1999 se pak stal členem souboru pražského Činoherního klubu, kde je dosud.

Ve filmu se Pavel Kikinčuk objevil poprvé v roce 1982, kdy se ve svých pětadvaceti letech objevil v televizní pohádce Sazička pro štěstí. Jeho hereckými partnery tehdy byli například Mojmír Maděrič nebo Miroslav Donutil.

Hned o rok později obsadil Pavla Kikinčuka režisére Troška do hlavní role studenta Šimona Pláničky v legendární komedii Slunce, seno , jahody. V dalších dílech série už se neobjevil, důvod byl prý prozaický – v době, když se natáčelo, byl Pavel Kikinčuk alias Šimon Plánička na dovolené v tehdejší Německé demokratické republice…

Návrat popularity zažil Pavel Kikinčuk až s televizním seriálem Okresní přebor (a filmem, který na něj navazoval), kde si zahrál roli svérázného pokladníka klubu Slavoj Houslice Ludvy Hovorky. Pro roli starosty Stehlíka si jej pak vybral opět Zdeněk Troška do své filmové série Babovřesky.

Osobní život? Pavel Kikinčuk je ženatý s herečkou Jindřiškou Crhovou, se kterou má dnes již dospělou dceru Kamilu. Ta je také herečkou, společně s tatínkem si zahrála například v seriálu Ordinace v růžové zahradě.