Pavel Maslák: Druhý český medailista z Helsinek

Pavel Maslák. Jeden ze tří českých atletů, kteří si z mistrovství Evropy 2012 v Helsinkách přivezli zlatou medaili. Vyhrál běh na 400 m časem 45,24 s. Za vlastním českým rekordem přitom zaostal o sedm setin vteřiny a je ve svých jednadvaceti letech pro českou atletiku obrovským příslibem do budoucnosti.

Pavel Maslák se narodil 21. února roku 1991, atletice se věnuje od školních let, především pak běhům na krátkých tratích – od stovky po čtvrtku. Na dvoustovce v roce 2012 vyrovnal časem 20,60 s národní rekord,  na druhé nejkratší sprinterské trati se stal v roce 2012 mistrem České republiky.

Na čtyřstovce národní rekord vylepšil na mítinku v Turíně na 45,17 s, když nejprve v květnu překonal 34 let starý výkon Karla Kováře o téměř půl sekundy (zaběhl 45,31 s). Stalo se tak taktéž v roce 2012. Na této trati překonal i národní rekord v hale (ustanovil jej na46,14 s), na halovém mistrovství světa v Istanbulu 2012 skončil na skvělém pátém místě.  Ještě dodejme že velkou medaili získal Pavel Maslák na loňském juniorském mistrovství světa v Ostravě, kde na dvoustovce skončil na fantastickém třetím místě.

V Helsinkách si byl dobrým výsledkem jist, na mistrovství Evropy nepřijelo pět atletů, kteří jsou zatím v letošních tabulkách před ním, v rozbězích bylo postupně diskvalifikováno několik dalších kvalitních soupeřů. Sám Maslák měl ve finále namále, k přešlapu do sousední dráhy a diskvalifikaci chyběly skutečně milimetry. Vyšlo to. Maslák se dokázal ve své dráze udržet a vyhrál svoji první velkou medaili – stal se mistrem Evropy v běhu na hladké čtvrtce.

Už dnes se můžeme těšit, zda svěřenec trenéra Dalibora Kupky v pražské Dukly předvede podobně kvalitní výkon i na olympijských hrách v Londýně.