Suzanne Collinsová: Autorka Hunger Games

Suzane Collinsová, americká spisovatelka, autorka fantasy sérií Underworld Chronicles a především Hunger Games, které v těchto dnech a týdnech dobývají česká a moravská kniha, se narodila v roce 1962 v Connecticutu jako dcera válečného veterána (důstojníka letectva) z Vietnamu.

Umělecké sklony projevuje Suzanne od mládí –  navštěvuje Alabama School of Fine Arts, kde studuje divadelní vědy, vysokoškolské vzdělání získá na Indiana University, kde studuje telekomunikace a dramatické psaní.

Jako literátka se Suzanne Collins poprvé projeví v roce 1991, kdy se autorsky začne podílet na televizních pořadech pro děti. Spolupracuje mimo jiné s oblíbenou televizní stanicí pro malé diváky Nickelodeon.

Brzy Suzanne zatouží napsat vlastní plnohodnotnou knihu. Knihu pro mladé čtenáře. Mělo by to být něco jako Alenka v říši divů, ale v moderním pojetí. Hrdinka se nemůže propadnout do světa „za zrcadlem“ králičí norou, v New Yorku ne. Propadne se tedy kanalizací. Do světa, který rozhodně není růžovým snem… Takhle nějak vznikl první díl série Underworld Chronicles (Podzemních kronik), který se stal krátce po svém vydání bestsellerem po celém světě. První z dílů pentalogie vyšel v roce 2003, poslední pak o čtyři roky později, v roce 2007.

Pak přicházejí Hunger Games, trilogie, které hrozí sesadit z piedestalu nejprodávanější a nejúspěšnější knižní série historie příběhy čarodejnického učně Harryho Pottera spisovatelky Joanne Rowlingové. V roce 2010 je Suzanne Collins zařazena (díky svým Hunger Games) časopisem Time mezi desítku nejvlivnějších osobností, v roce 2012 internetové knihkupectví Amazon.com prohlásí Suzanne Collinsovou za nejprodávanější autorku pro čtečku elektronických knih Kindle všech dob.

Prvního dílu série Hunger Games, v níž se inspirovala antickým mýtem o Thesesovi a Minotaurovi, se jen v severní Americe prodalo 1,5 milionu kusů (kniha vyšla v roce 2008), na žebříčku nejprodávanějších knih deníku New York Times se udržel neuvěřitelných 60 týdnů. České vydání na sebe dalo čekat poměrně dlouho – nakladatelství Fragment první díl pod názve Aréna smrti vydal až v roce 2010. Stále ještě v roce 2010 vydává pak díl druhý, nazvaný Vražedná pomsta (původní vydání 2009), v roce 2011 je trilogie Hunger Games završena dílem Síla vzdoru (anglicky 2010).

Fenomenální úspěch knižních Hunger Games se autorka společně s režisérem Garry Rosem rozhodla přenést na filmové plátno – první díl trilogie je již zfimován a můžete jej (březen 2012) vidět v českých kinech jako horkou novinku. V hlavních rolích filmových Hunger Games hrají Jennifer Lawrenceová, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson či Donald Sutherland. Film měl celosvětovou premiéru 23. března 2012. Druhý díl série Hunger Games by se měl na plátnech kin objevit v roce 2013.