Petr Jiráček: Životopis historicky třetího nejrychlejšího střelce ME ve fotbale

[adsenseyu1]

Petr Jiráček, český fotbalista a reprezentant, hráč Sokolova, Plzně a nyní Wolfsburgu, se jednou provždy zapsal do historie fotbalových mistrovství Evropy. Na tom, které právě probíhá v Polsku a na Ukrajině se mu podařilo v utkání s Řeckem vstřelit gól hned ve třetí minutě, přesně v čase 2:14 min.

Zařadil se tak na třetí místo historických tabulek, co se rychlosti vstřelení branky na ME týče.

Před ním jsou pouze Dimitrij Kiričenko, který na ME 2004 vstřelil v dresu Ruska branku Řecku v čase 1:07 min., a druhý Sergej Alejnikov, který za SSSR vsítil v roce 1988 gól Anglii v čase přesně o minutu horším. Třetí Petr Jiráček se o své postavení dělí s fotbalovou legendou, Angličanem Alanem  Shearerem, jenž skóroval ve stejném čase proti Německu na evropském šampionátu v roce 1996.

Fotbalový životopis Petra Jiráčka? S fotbalem začínal Petr Jiráček v přípravce (narodil se 2. března roku 1986) Sokola Tuchořice, v roce 1996 si jej pak vyhlédl Baník Sokolov. Tady Petr Jiráček hrál až do roku 2008, kdy přestoupil do týmu FC Viktoria Plzeň. V jejím dresu získal vyhrál Český pohár (2009/2010), titul ligového mistra (2010/2011) a Český superpohár ( v roce 2011).

V prosinci 2011 přestoupil Petr Jiráček do svého prvního zahraničního angažmá, jeho novým klubem se stal německý VfL Wolfsburg, který jeho příchod stál kolem 4 milionů euro a ve kterém hraje dosud.

V reprezentaci si Petr Jiráček zahrál jako jeden z „mušketýrů“ fotbalového mistra z Plzně zahrál poprvé 3. září 2011 v kvalifikačním utkání (právě) o ME v Polsku a na Ukrajině. Na svůj první repre gól čekal Petr Jiráček do 15. listopadu 2011, kdy pojistil postup českého týmu na mistrovství Evropy ve druhém barážovém utkání s Černou Horou – právě Jiráčkův gól znamenal vítězství 1:0 v černohorské Podgorici.

Na mistrovství Evropy Petr Jiráček nastoupil zatím v obou zápasech, jak v katastrofální porážce s Ruskem 1:4, tak ve vítězném duelu s Řeckem, ve kterém také zaznamenal také rekordní gól. Určitě by se nezlobil, kdyby se mu podobný kousek podařil i v posledním utkání ve skupině s Polskem.

A my diváci určitě taky ne. Tak do toho, Petře, ať to vyjde!

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *