Petr Kostka. Charismatický herec slaví 85. narozeniny

Hrál role charakterní i komické, na divadle, v televizi i ve filmu. I když, minulý čas není úplně na místě, Petr Kostka je totiž i ve svých pětaosmdesáti jako herec stále činný. Pochází ze starého hereckého rodu, do jeho rozvětveného příbuzenstva patří i členové stejně starého hereckého rodu Hrušínských.

Kromě úspěchu u diváků sklízí Petr Kostka celou svoji kariéru úspěch i u kritiky – v roce 2003 obdržel Cenu Thálie za Hermana ve hře Smíšené (po)city. O rok později byl pak oceněn za za celoživotní mistrovství v dabingu Cenou Františka Filipovského. Mimochodem, věděli jste, že byl i dabérem slavného detektiva Hercula Poirota? Cenu Thálie získal Petr Kostka ještě jednou – tentokrát v roce 2017 za celoživotní činoherní mistrovství.

Životopis Petra Kostky?

Narodil se v Říčanech u Prahy 11. června 1938 jako syn herce Jiřího Kostky, maminka  Františka Skálová–Wintrová byla taktéž herečkou. Mohl s takovými rodiči mít Petr Kostka jinou touhu než stát se také hercem? Mohl a měl. Spíše než divadelní jeviště mu učarovaly exaktní vědy, po maturitě na Vyšší hospodářské škole se ale nakonec rozhodl jít v rodičovských šlépějích a přihlásil se na DAMU.

Herec Petr Kostka. Zdroj: Wikipedia.org

Herectví začal studovat v roce 1957, už v roce 1960 ale školu opustil a nastoupil do Městských divadel pražských, odkud se v roce 1974 přestěhoval do Národního divadla. Ve Zlaté kapličce ztvárnil role milovníků, stejně jako role komické i charakterní. V roce 1994 se stěhoval Petr Kostka naposledy, když se stal členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes.

Petr Kostka a film?

Jistě i vy si jej pamatujete v jedné z jeho prvních rolí studenta ve filmu Vyšší princip Jiřího Krejčíka. Studenta hrál tehdy student (DAMU). V šedesátých a sedmdesátých letech šel Petr Kostka z filmu do filmu, divácky vděčné byly především komedie jako Zítra ráno vstanu a opařím se čajem, Pátek není svátek, V podstatě jsme normální a další. Zatím posledním snímkem, ve kterém se Petr Kostka objevil, byl Narušitel z roku 2019.

Jako doma byl po celou svoji hereckou kariéru i na televizní obrazovce. Jistě si vzpomenete na roli doktora Mádra ze seriálu Sanitka, výrazné role Petr Kostka ztvárnil také v seriálech Inženýrská odysea, Synové a dcery Jakuba Skláře nebo Četnické humoresky, kde si zahrál vrchního strážmistra Jaroslava Šiktance.

Osobní život Petra Kostky?

Hercovou první manželkou byla Ingrid Vavrouchová, manželství se rozpadlo poté, co Petr Kostka potkal svoji celoživotní lásku herečku Carmen Mayerovou. Vzali se v roce 1972, o čtyři roky později se páru narodila dcera Tereza Kostková, dnes známá herečka a moderátorka – ve dvojici s Markem Ebenem uvádí například taneční reality show StarDance aneb když hvězdy tančí.

Dcera Tereza se narodila jako poslední z dětí Petra Kostky, z manželství s Ingrid Vavrouchovou měl dcery Zuzanu a Helenu. Ty si osvojil poté, co Ingrid Vavrouchová zemřela při autonehodě.