Milan Cais. Frontmana kapely Tata Bojs trápí tinnitus

Pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání nebo cvakání v uších – to všechno je jev, který lékařská věda označujejako tinnitus. V naprosté většině případů nemá tinnitus žádnou objektivní příčinu, přitom člověka, který jím trpí, může obtěžovat až k zešílení.

V minulosti postihl tinnitus mnoho slavných osobností – Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Martin Luther nebo Vincent van Gogh. Dnes, nejspíše i v souvislosti se současným životním stylem a hlukem, který nás prakticky neustále obklopuje, jím trpí stále více lidí. Veřejně o svém boji s „pískáním v uších“ mluví třeba kytarista Michal Pavlíček, spisovatel Jáchym Topol nebo exprezident Miloš Zeman.

Jedním z posledních „postižených“, který se o svém problému s tinnitem rozhodl veřejně vystoupit, je výtvarník a frontman pražské kapely Tata Bojs Milan Cais. Jeho příběh přinese v úterý 13. června pořad Třináctá komnata České televize.

Poprvé si nepřetržitého a hlasitého „pískání v levém “ všiml Milan Cais v roce 2019 během odpočinku v Jeseníkách. Následoval rok, kdy se s tinnitem sžíval. Jak neustálý boj, který jako hudebník vnímá ještě intenzivněji než kdokoli jiný, prožívá, se diváci a fanoušci Tata Bojs dozví v už zmíněné Třinácté komnatě.

Životopis Milana Caise? S Mardošou založili Tata Boys už na základní škole

Stalo se tak na pražské Hanspaulce, čtvrti, které další českému hudebnímu světu nemálo zajímavých tváří. V Praze se Milan Cais také narodil, stalo se tak 25. května roku 1974. První koncert si mladí hudebníci (Tata Boys) odbyli už v roce 1988 (den po koncertě dostali svoje poslední školní vysvědčení), dnes patří kapela kolem Milana Case a Marka Huňáta (Mardoša) mezi špičku české alternativní scény.

Vydali na 10 alb, další nahrály se symfonickým orchestrem, a i když se jim mainstreamová rádia spíše vyhýbají, jsou jejích koncertní turné vyprodaná. V roce vydali Tata Boys přelomové album Nanoalbum, za které získali čtyři sošky Anděla.

Milan Cais je také oceňovaný výtvarník

Milan Cais je nejen výborný bubeník a zpěvák, od mládí se věnuje výtvarnému umění. Vystudoval střední grafickou školu, poté v letech 1992-1999 vystudoval pražskou AVU v sochařském ateliéru Davida Demartiniho. Milan Cais je autorem mnoha vizuálních instalací, mezi jeho nejznámější díla patří Noční hlídač instalovaný v roce 2000 na střechu budovy Goethe institutu v Praze. V roce 2015 pak vytvořil skleněnou plastiku udělenou toho roku laureátům Ceny Paměti národa.

Osobní život Milana Caise? Je ženatý, s manželkou Klárou vychovávají dvě dcery – Evelínu Miu a Johanku.