Tip na výstavu: Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby

[adsenseyu1]

Ferdinand I. (V.) Dobrotivý, rakouský císař a český a uherský král z dynastie habsbursko-lotrinské. Že by Ferdinand Dobrotivý někdy nastoupil na habsburský trůn, se příliš nepočítalo – důvodem jsou Ferdinandovy slabší duševní dispozice (trpí od dětství epileptickými záchvaty a je do určité míry prostoduchý), krom toho trpí dědic habsburského panství rachitidou – ve Vídni se mu právě proto přezdívá der arme Trottel Nandel (chudáček blbeček Ferdáček…).

A přece, habsburským panovníkem se stal, zároveň se stal posledním korunovaným českým králem. Až do konce září můžete na Pražském hradě navštívit výstavu, věnovanou právě jemu a době, v níž panoval.

Z doby Ferdinandova pobytu na Pražském hradě  se dochovalo mnoho památek, jejichž vystavení bude tvořit jádro výstavy. V Letohrádku bude mj. vystaven kočár, kterým Ferdinand jezdil mezi Pražany, stejně tak bude v náznakové expozici představeno několik hradních salonů, ve kterých Ferdinand žil a pracoval. V Císařské konírně zároveň bude prezentováno umění Ferdinandovy doby – obrazy, sochy a umělecké řemeslo. Rozsáhlá výstava se koná pod záštitou manželky prezidenta, paní Livie Klausové.

Kdy a kde se vystava Ferdinand V. Dobrotivý koná?

● Místo konání: Letohrádek královny Anny a Císařská konírna
● Doba konání: 1. červen 2012 – 9. září 2012
● Hlavní autor a kurátor: Jaroslav Sojka
● Architekt výstavy: Jaroslav Obst

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *