Ramzan Kadyrov. Je Putinův útočný pes po smrti?

Ramzan Kadyrov, čečenský vůdce, se v posledním roce objevuje i v tuzemských médiích poměrně často – nejčastěji jako přesvědčený zastánce ruské agrese vůči Ukrajině. I díky tomu je přezdíván coby Putinům útočný pes nebo Putinův voják. Je to právě Kadyrov, kdo prohlásil napadení Ukrajiny za „velký džihád“ a vyzval Putina, aby proti Ukrajincům nasadil jaderné zbraně.

V půlce září 2023 se Ramzan Kadyrov v médiích nejčastěji objevuje v souvislosti se spekulacemi o jeho smrti. Podle některých zpráv měl být otráven, podle jiných mu selhaly transplantované ledviny. Všechny zvěsti mají společné jedno – čečenský vůdce leží v kómatu v Moskvě a příspěvky, které zveřejňuje na sociálních sítích a které mají dokazovat, že je zdravotně v pořádku, jsou jen zastírací manévr.

Ramzan Kadyrov. Životopis čečenského vůdce je plný zvratů

Narodil se 5. října 1976 v Celinnoje, v Čečensko-Inguské republice, jako druhý syn Achmata Kadyrova, budoucího čečenského prezidenta a hlavního muftího (hlavy islámské víry v zemi). Kromě bratra má Ramzan Kadyrov dvě starší sestry.

Kadyrovo politické smýšlení i jeho postoje velmi ovlivnil otec – Achmat Kadyrov se z pozice politika, který se v první čečenské válce stavěl na stranu nezávislosti Čečenska na Rusku, postupně stal vazalem Moskvy, když během druhé čečenské války vyhlásil věrnost Rusku a byl dosazený do funkce čečenského prezidenta. Nakonec byl svými odpůrci zabit při atentátu při oslavách konce druhé světové války na fotbalovém stadionu v Grozném. Stalo se tak ani ne rok po uvedení do úřadu.

Ramzan Kadyrov stál na začátku své kariéry věrně po boku svého otce. Když byl ten proti Rusku, byl proti Rusku i on. A když Kadyrov starší přešel na stranu Moskvy, následoval ho i syn. Po atentátu na Achmata Kadyrova se Kadyrov mladší stal vícepremiérem čečenské vlády, čímž prakticky převzal vedení autonomní čečenské republiky.

V roce 2007 se Ramzan Kadyrov stal čečenským prezidentem, v té době už byl držitelem titulu Hrdina Ruské federace, který mu osobně udělil v roce 2004 ruský prezident Vladimír Putin. Jako čečenský prezident vyznává Kadyrov autoritářský styl, který mu na druhou stranu získává u velké části obyvatelstva významnou podporu.

Vztah Ramzana Kadyrova k Vladimíru Putinovi a mocenskému centru v Moskvě je komplikovaný. Na jednu stranu je důležitým spojencem ruského prezidenta, protože udržuje stabilitu v oblasti, která byla po desetiletí nestabilní.

Na druhou stranu je jeho autoritářský styl a jeho moc v Čečensku zdrojem obav pro mnohé v ruském vedení. Snahám o odstranění Kadyrova se Moskva nicméně důsledně brání – důvodem jsou obavy z další krvavé války v Čečensku. Válku, která se může snadno přenést do kterékoli části Ruska.

Agrese Ruska vůči Ukrajině v roce 1922 vrátila Ramzana Kadyrova na titulní stránky médií. Čečenský prezident plně podporuje útočné snahy Ruska, na Ukrajině bojují čečenské jednotky a sám Kadyrov v této válce působí v hodnosti generálplukovníka.

Soukromý život čečenského prezidenta? S manželkou vychovává celkem šest dětí.