Hynek Bočan. Režisér, který zkrotil Zdivočelou zemi

Hynek Bočan? Na první pohled nenápadný muž, na pohled druhý filmový a televizní režisér, jehož stopa v českém filmovém průmyslu je nepřehlédnutelná a nesmazatelná. Za svoji kariéru jako režisér vytvořil desítky filmů celovečerních i televizních, stojí též za mnoha seriály, z nichž některé patří do zlatého fondu české kinematografie – jistě stačí říct slova Zdivočelá země… a každý je hned doma.

Životopis Hynka Bočana? Začínal jako herec, ale jeho osudem se stala režie

Narodil se 29. dubna roku 1938 v Praze, necelý rok před okupací Československa nacisty. Dětství prožil v rodném městě, jako dvanáctiletého jej pak potkalo první velké životní neštěstí, když mu zemřel otec.

K filmovému řemeslu si Hynek Bočan poprvé přičichl jako patnáctiletý, když byl obsazený do filmu Jiřího Sequense staršího Olověný chléb. Ve filmu podle námětu  laureátky státní ceny Aleny Bernáškové se vedle objevila i další budoucí slavná tvář českého filmu – herečka Jana Brejchová.

Hereckou kariéru ale Hynek Bočan brzy pověsil na pověstný hřebík a postavil se na druhou stranu kamery. Nejdříve ale vystudoval na pražské FAMU režii (absolvoval v roce 1961) , aby to škole získával praxi u tehdy již slavných režisérů Karla Kachyni, Jiřího Weisse a Jindřicha Poláka jako asistent režie. Janu Němcovi dělal na snímku Démanty noci pomocného režiséra.

Že praxe dělá mistra dokázal hned svým režijním debutem – snímek Nikdo se nebude smát získal Velkou cenu města Mannheimu na Filmovém týdnu pro rok 1965. Součástí ocenění byla i výhra (tehdejších) deset tisíc marek.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy byl pět let mimo obor

Na konci šedesátých let, kdy už měl za sebou snímky Soukromá vichřice nebo Čest a sláva (na festivalu v Benátkách oceněný Cenou za nejlepší zahraniční film) či seriál na motivy komiksu Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu, přišla po natočení trezorového snímku Pasťák se začátkem normalizace pětiletá stopky. Hynek Bočan se živil šitím panenek, později mu bylo umožněno pracovat v dabingu.

V roce 1975 se Hynek Bočan mohl vrátit k tomu, co bylo jeho největší vášní – k režii. Natáčel hlavně komedie a společensky neutrální filmy. Nevyhýbal se ani pohádkám, například tak s názvem S čerty nejsou žerty patří do zlatého fondu českých filmových pohádek.

Po Sametové revoluci se Hynek Bočan pustil do témat, která v době totality nesměla spatřiz světlo světa, jakýmsi pomyslným vrcholem této jeho pracovní etapy se stala seriálová sága Zdivočelá země. V posledních letech je Hynek Bočan na uměleckém odpočinku, v roce 2021 byl oceněn cenou Český lev za celoživotní přínos české kinematografii.