Robert A. Heinlein: První z Velmistrů sci-fi

Robert Heinlein. V roce 1974 se stal prvním autorem sci-fi, jenž byl oceněn titulem Velmistr žánru. Společně a A. C. Clarkem a Isaacem Asimovem je dodnes řazen mezi tři nejvýznamnější autory vědeckofantastické literatury (tzv. Velká trojka science fiction). Jeho romány byly oceněny celkem 7 cenami Hugo. Jednou větou – Robert Heinlein patří mezi  skutečné legendy sci-fi.

Životopis Roberta Heinleina? Z námořníka legendou fantasy žánru

Budoucí slavný spisovatel se narodil 7. července roku 1907 ve městě Butler v americkém státě Missouri, dětství a školní věk strávil v Kansas City. Už jako dítě se zajímal o astronomii, docela mu učarovala.

Studiím astronomie, jak by se dalo očekávat, se ale Robert Heinlein po střední škole nevěnoval – nastoupil na námořní Akademii, již jak jeden z nejlepších ve svém ročníku dokončil v roce 1929.  

Aktivní službu Heinlein zahájil na (první) americké letadlové lodi (USS Lexington), poté sloužil na palubě torpédoborce USS Roper. V roce 1934 Heinleinova námořní kariéra skončila – důvodem byla tuberkulóza. Po odchodu z armády pracoval Robert Heinlein na mnoha místech – mimo jiné jako šéf v uhelných dolech či realitní makléř.

V roce 1939 se Robert Heinlein dočkal poprvé zveřejnění svého beletristického díla. Resp. dílka – jeho první otištěným příběhem byla povídka Linie života v časopise Johna W. Campbella Astounding Science Fiction.

Po vstupu USA do války působil Robert Henlein jako letecký inženýr na letecké základně poblíž Philadelphie (společně s Isacem Asimovem), ve službách armády zůstal do konce války.

Literární životopis Roberta Heinleina? Spisovatelem na plný úvazek se stal po válce

Zároveň se Robert Heinlein stal prvním autorem fantastiky, kterému se podařilo úspěšně vstoupit do literárních médií „vyšší úrovně“ – hned v roce 1947 otiskl několik jeho povídek, včetně slavné Zelené pahorky Země, časopis Saturday Evening Post. A to bylo co říct.

V prvních letech po válce se Robert Heinlein zaměřil také na fantastickou tvorbu pro mládež, asi nejznámějším zástupcem této jeho spisovatelské éry je román Hvězdná pěchota z roku 1959. Henlein za něj získal ocenění Hugo. Navzdory tomu byl román ve své době odmítán jako militaristický.

V roce 1997 se příběh vojáka jménem Johnny Rico ve službách Mobilní pěchoty zfilmován, pokud je vám fantastika alespoň trochu blízká, jistě ho znáte.

Robert Heinlein – knihy, e-knihy, audioknihy (kompletní nabídku najdete zde)

V roce 1962 vydal Robert Henlein jeden z vrcholů své tvorby – příběh Cizinec v cizí zemi. Od této chvíle je Henlein čtenářskou obcí i kritikou vnímán výhradně jako autor pro dospělé. Další známé romány? Měsíc je drsná milenka, Kočka, která prochází zdí, Dost času na lásku, Číslo Bestie a další a další.

Romány Roberta Heinleina byly oceněny celkem 7× cenou Hugo, v letech 1971 a 1973 získal ocenění Locus jako Nejlepší autor sci-fi všech dob.

Robert Heinlein byl dvakrát ženatý – s první manželkou Leslyn McDonaldovou (vzali se v roce 1932) se rozvedl dva roky po válce, v roce 1948 se pak oženil s Virginií Doris Gerstenfeldovou.

Robert Heinlein zemřel 8. května roku 1988 v Carmelu v Kalifornii.