Zemřel zpěvák a hudebník David Bowie

David Bowie. Před několika dny vydal svoji novou desku, která byla jedním z nejočekávanějších alb roku. Nyní přišla z britských ostrovů smutná zpráva – legenda hudební avantgardy podle ve věku 69 let rakovině. BBC to sdělil hudebníkův syn.

David Bowie se narodil jako David Robert Jones 8. ledna roku 1947 v Brixtonu ve Velké Británii. S hudbou koketoval už ve škole (studoval střední technickou školu pro chlapce), kdy hrál na saxofon ve školní kapele.  Střední školu ale nakonec nedokončil – z dob středoškolských studií zůstala Bowiemu jako památka různé zabarvení očních duhovek jako následek zranění po rvačce s kamarádem.

Od roku 1963 se David Bowie živil jako výtvarník (pracoval v reklamní agentuře), zároveň hrál v řadě hudebních kapel. V této době si také změnil jméno – příjmení Bowie si dal na počest bojovníka za nezávislost amerického Texasu Jamese Bowieho.

První větší hudební úspěch? Dostavil se s albem The Man Who Sold the World z roku 1970 – titulní píseň mimochodem po více než třech desetiletích proslavil Kurt Cobain, lídr kapely Nirvana. V roce 1972 David Bowie vydal album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, které zaznamenalo velký komerční úspěch – Bowie definitivně prorazil.

David Bowie po celou svoji kariéru poutal pozornost kritiky i hudební veřejnosti svým novátorským přístupem ke kompozici u jevištnímu ztvárnění – jako rovnoprávný prvek svých vystoupení využíval masky, převleky a dokonale vycizelovanou choreografii.

V roce 2004 podstoupil David Bowie operaci srdce, o dva roky naposledy vystoupil na živém koncertě. Poslední album vydal jen několik dnů před svým úmrtím – 8. ledna 2016. O dva dny později jeden z nejprogresivnějších rockových hudebníků historie podlehl zhoubnému onemocnění.