Zemřel Pavel Srníček, brankář fotbalové reprezentace

Pavel Srníček. Fotbalový brankář, reprezentant, muž, jenž se prosadil v anglické Premier League, kde chytal mezi roky 1991-1998. PO devíti dnech v umělém spánku, do kterého byl uveden po srdeční zástavě, k níž došlo 20. prosince, zemřel v ostravské fakultní nemocnici.

Životopis Pavla Srníčka je životopisem úspěšného fotbalového brankáře – jako žák začínal v bohumínské Viktorce v roce 1977, v lize poprvé nastoupil v roce 1990 v ostravském Baníku, kde zprvu dělal dvojku legendárnímu Mikloškovi, v roce 1991 se pak stěhoval na britské ostrovy, kde do roku 1998 hájil dres týmu Newcastle United FC, za který odehrál 98 utkání. V roce 1998 se rozhodl, poté, co se po příchodu brankáře Givena stal brankářskou dvojkou, pro hostování v domovském Baníku, aby po šesti odchytaných zápasech přestoupil do klubu Sheffield Wednesday FC.

Po sestupu Sheffieldu z Premier League se Pavel Srníček stěhoval do Itálie – stal se brankářem nováčka italské nejvyšší soutěže Brescia Calcio. Po několika krátkých působeních se pak Pavel Srníček vrátil na britské ostrovy – nejprve do West Ham United FC, kariéru pak zakončil jako brankářská trojka v Newcastle, kde svoji kariéru v Premier League v roce 1991 začínal.

V reprezentaci Pavel Srníček odchytal mezi roky 1994-2001 celkem 49 utkání, byl dvojkou (za Petrem Koubou) v týmu, který v roce 1996 získal na mistrovství Evropy stříbrné medaile. Jako jednička chytal na mistrovství Evropy v  roce 2000, kde český tým nepostoupil ze skupiny.

Fotbalovou kariéru ukončil Pavel Srníček v roce 2007. Několik posledních let (od roku 2011 do současnosti) působil Pavel Srníček na postu trenéra brankářů v pražské Spartě.

20. prosince 2015 postihla Pavla Srníčka při běhání v rodném Bohumíně srdeční zástava. Do péče lékařů se dostal až po dlouhých 20 minutách, kdy již došlo k těžkému poškození mozku. Po devíti dnech, kdy byl udržován v umělém spánku, se rodina rozhodla pro odpojení od přístrojů – 29. prosince 2015 Pavel Srníček ve věku 47 let zemřel.