Patrik Hartl. Spisovatel s nezaměnitelným smíchem

Jeho romány jsou čtenářsky mimořádně úspěšné, pro dnešní čtenáře a čtenářky je tím, čím byl v minulých desetiletích Michal Viewegh. Na rozdíl od něj je ale rozsah jeho činnosti mnohem širší – nejenže píše knihy, píše scénáře a divadelní hry, jé scénáristou i režisérem, v roce 2022 úspěšně převedl na filmová plátna svůj román Prvok, Šampón, Tečka a Karel, jenž se v roce 2012 stal jeho literárním debutem.

To všechno je spisovatel, dramatik, scénárista a režisér Patrik Hartl, muž výjimečný i svým smíchem. Pokud v nějaké televizní show (Všechnopárty Karla Šípa apod.) uvidíte muže, kterým se směje tak, že hlasitě hýká, můžete si být prakticky jisti, že oním mužem je Patrik Hartl.

Životopis Patrika Hartla? Od herectví k režii, od režie ke kariéře spisovatele

Narodil se v Olomouci 10. září roku 1976, v hanácké metropoli také vyrostl a začínal jako herecký elév v místním Moravském divadle. Od herectví ale Patrik Hartl brzy zběhl k režii, kterou vystudoval na pražské FAMU. Absolvoval v roce 2000.

Jeho první režijní počin na filmovém plátně? Stal se jím remake legendárního seriálu Taková normální rodinka na motivy knihy Fan Vavřincové. Natočil jej v roce 2008, jeho přijetí diváky i kritikou bylo přitom spíše vlažné. Mezi roky 2006 – 2011 patřil Patrik Hartl na přímluvu Dušana Kleina do režisérského a scenáristického týmu nekonečného seriálu TV Nova Ulice.

Velké úspěchy sklízel a sklízí Patrik Hartl jako režisér v pražské divadle Studio DVA, kde je i kmenovým autorem. Některé z jeho vlastních úspěšných her? Hovory o štěstí mezi čtyřma očima (2004), Klára a Bára (2006), Soukromý skandál (2011), Hlava v písku (2013)…

V roce 2012 debutoval Patrik Hartl jako spisovatel, když vydal román Prvok, Šampón,Tečka a Karel, který se setkal s mimořádným čtenářským zájmem. V roce 2021 pak podle svého románu natočil ve vlastní režii stejnojmenný film, který se stal jedním z nejnavštěvovanějších filmů roku vůbec. Do hlavních rolí obsadil Martina Pechláta, Martina Hofmanna, Davida Švehlíka a Hynka Čermáka, kterým postavy padly doslova jako ulité.

V dalších letech Patrik Hartl postupně napsal a v nakladatelství Bourdon vydal knihy Malý pražský erotikon, Okamžiky štěstí, Nejlepší víkend, 15 roků lásky a Gazely, které vyšly v roce 2022. Každý z jeho románů přitom překonal hranici 100 000 prodaných kusů, což je v tuzemsku, kde je za hranici bestselleru považován počet deseti tisíc prodaných knih, věc nevídaná.

Pořiďte knihy Patrika Hartla za výhodnou cenu:

Mimochodem, říkáte si, že nakladatelství Bourdon neznáte? Není divu, založil jej Hartlův švagr, bývalý politik Ivan Pilip, ministr financí ve druhé vládě Václava Klause (1997-1998). S manželkou Martinou se Patrik Hartl seznámil ještě v rodné Olomouci, vychovávají spolu dvě děti, kterými jsou syn Hynek a dcera Aya.