Robert Mikluš. Strážmistr Topinka a další hrdinové

Díky svému výraznému zjevu i hereckému projevu je snadno zařaditelný a prakticky nepřehlédnutelný – na divadelních prknech, na stříbrném plátně i v televizi. Stačí říct strážmistr Topinka a divák je doma. Máte to podobně?

Robert Mikluš ale není hercem jedné postavy, natož pak postavy, které těží víceméně jen ze své svéráznosti. Dokazuje to dnes a denně na divadle i v televizi – například v seriálu televize Nova Zlatá labuť, kde ztvárňuje postavu Lukáše Maška, manžela Ireny (Kristýna Ryška).

Životopis Roberta Mikluše? Strážmistr Topinka, Zlatá labuť – známý je hlavně ze seriálů

Možná je za jeho nepřehlédnutelným hereckým projevem region, kde se narodil – Robert Mikluš pochází z Ostravy, která je podle Jaromíra Nohavici, rázovitým krajem. Narodil se 31. října 1982 a po základní škole vystudoval Matiční gymnázium. Po maturitě se Robert Mikluš hlásil na obor činoherní herectví na brněnské JAMU – při přijímacím řízení byl úspěšný a byl přijat.

První divadelní angažmá Roberta Mikluše? V roce 2006 se stal členem souboru legendární divadelní scény Husa na provázku. Do paměti diváků se tady nesmazatelně zapsal svým výkonem v mnoha dramatech, za všechny jmenujme trilogii Perverze v Čechách režiséra Vladimíra Michálka nebo projekt Sto roků kobry.

Divadlo Husa na provázku Robert Mikluš opustil v roce 2012, v roce 2014 pak odešel do Prahy, kde pohostinsky vystupoval na mnoha scénách – v Divadle pod Palmovkou, Divadle Na zábradlí či ve Studiu hrdinů. V roce 2019 se Robert Mikluš stal členem souboru pražského Národního divadla.

Robert Mikluš ve filmu a televizi?

Debutoval malou rolí ve filmu Roberta Sedláčka Muži v říji v roce 2009, mnohem výraznější prostor pak dostal například ve snímku Dukla 61 Davida Ondříčka – dvoudílný televizní film o neštěstí na dole Dukla v Havířově v červenci 1961 slavil velký úspěch. Robert Mikluš se objevil i v dalších úspěšných snímcích – Zátopek, Sráči, Největší z Čechů, to je jen několik z nich.

Televizní diváci znají Roberta Mikluše jako seriálového Strážmistra Topinku, mladého vyšetřovatele Korejse si zahrál v krimi seriálu Devadesátky. V roce 2017 si Robert Mikluš zahrál v historickém seriálu První republika, v roce 2023 pak přišla nabídka ztvárnit jednu z hlavních rolí v dalším historickém seriálu, kterým je Zlatá labuť.

Robert Mikluš žije s herečkou Veronikou Lazorčákovou, společně vychovávají holčičku (narozena 2019).