Matyáš Valenta. Slávu mu přinesl Franta z Ulice

Poprvé stál před kamerou ve svých čtyřech letech, kdy natočil svoji první reklamu. Nakonec jich bylo více než tři desítky. Ač nemá herecké vzdělání, objevuje se na divadle, známý je také z dabingu. Do povědomí veřejnosti se ale dostal prostřednictvím televizní obrazovky – Matyáš Valenta je totiž seriálový František Hrubý z nekonečného seriálu Ulice.

V seriálu se objevil prakticky od jeho začátku a zůstává mu věrným i v dospělosti, kdy řeší vztahové problémy s hereckými kolegyněmi Michelle Hansen (Skyler) a Eliškou Bašusovou (Bára).

Životopis Matyáše Valenty? Před kamerou stál poprvé už jako předškolák

Herec Matyáš Valenta se narodil 21. července 1996 v Praze. Před kamerou se poprvé objevil jako čtyřletý, kdy uspěl ve svém prvním castingu na roli v reklamním spotu. Reklam má na svém kontě několik desítek, tou první byla reklama na operátora Paegas (dnešní T-Mobile) z roku 2000. Také se pamatujete na usměvavého klučinu v dětském autíčku?

V roce 2004 se Matyáš Valenta poprvé objevil na televizní obrazovce – v seriálu televize Nova Redakce. O rok později si hereckého nadání všiml režisér a jeden z duchovních otců nekonečného seriálu Ulice Dušan Klein a obsadil ho do role Františka Hrubého. S postavou Franty Matyáš Valenta doslova vyrostl, několik sezón byla jeho seriálovou sestrou dokonce jeho sestra skutečná – Anna-Marie Valentová.

Budoucnost? Při Ulici vystudoval filmovou vědu

Úspěch Ulice znamenal pro malého Matyáše nabídku dalších rolí, nyní už i filmových. V roce 2006 si zahrál ve snímcích Maharal a Rafťáci (jeho starším bratrem tady byl Vojta Kotek), objevil se také ve filmech Případ nevěrné Kláry podle románu Michala Viewegha nebo Šejdrem.

Vidět byl a je Matyáš Valenta kromě Ulice i v dalších televizních seriálech – Zdivočelá země, detektivní seriál Labyrint, Cukrárna či Specialisté, to jen několik z nich. Jako nejlepší dětský herec získal třikrát (2006-2008) ocenění Zlatý dudek na Dětském filmovém festivalu Oty Hofmana v Ostrově.

Matyáš Valenta vystudoval pražskou Karlovu univerzitu, obor filmová věda. Je svobodný a bezdětný.