Kristýna Ryška. Bývalá hvězda Ulice exceluje ve Zlaté labuti

Kristýna Ryška… říkáte si, že vám toto jméno nic neříká? Možná je důvodem, že se do roku 2019 jmenovala Kristýna Podzimková. Když se ale po rozvodu se scénáristou Matějem Podzimkem znovu vdala, přijala jméno nového manželka – vedoucí folklórního souboru Jana Ryšku. Odtud tedy jméno Kristýna Ryška.

Oblíbená herečka se v roce 2023 stala jednou z hlavních tváří kostýmního seriálu televize Nova Zlatá labuť. Hraje v něm jednu z hlavních postav – Irenu Kučerovou.

Životopis Kristýny Ryška? Začínala v Těšínském divadle, proslavila ji Thea Nekonečná v seriálu Ulice

Pochází ze severní Moravy, narodila se 1. května 1985 v Rožnově pod Radhoštěm. Jen pro úplnost – její rodné příjmení je Maléřová. K herectví to Kristýnu Ryška táhlo už od dětství, v rodném Rožnov navštěvovala dramatický a folklórní kroužek. Není proto divu, že jako střední školu si pak vybrala ostravskou Janáčkovu konzervatoř.

První divadelní štací po konzervatoři se pro Kristýnu Ryška stalo Těšínské divadlo v Českém Těšíně. Tady si zahrála například v dramatech Maryša, Skřivánek. Světáci, Nejkrásnější válka či Slunce pro dva.

Na severu Moravy vydržela Kristýna Ryška několik sezón, nakonec odešla do centra divadelního dění – do Prahy. Tady hostovala v Národním divadle, v divadle D21, diváci se s ní mohli setkat i v Branickém divadle nebo Divadle Artur.

Před filmovou kamerou se Kristýna Ryška poprvé objevila v roce 2008, když si ji do hlavní role svého snímku Absurdistan vybral německý režisér Veit Helmer. Ve stejném roce ji do menší role obsadil také režisér Juraj Jakubisko ve svém historickém velkofilmu Bathory.

V televizi proslavila Kristýnu Ryška, stejně jako mnoho do té doby ne úplně známých kolegů a kolegyň, seriálové Ulice. V roli They Nekonečné strávila celých pět let (2008-2013). Na televizní obrazovce mohou diváci Kristýnu Ryška vidět poměrně pravidelně a často, významnou roli si zahrála v seriálu Bez vědomí z produkce HBO či mini sérii Metanol, kterou natočila Česká televize na reálném základě tzv. metanolové aféry.

Velký prostor dostává Kristýna Raška v televizi Nova i dnes. Jednu z rolí ztvárnila v mini sérii Král Šumavy: Fantom temného kraje, ne právě pozitivní postavu si zahrála v další mini sérii Guru. V roce 2023 se Kristýna Ryška stala jednou z tváří historického seriálu Zlatá labuť.

Osobní život? V roce 2022 se Kristýna Ryška podruhé vdala za vedoucího folklorního souboru Jana Ryšku, manželé spolu vychovávají syna Antonína. S prvním manželem (scénárista Matěj Podzimek) se rozvedli v roce 2019. Manželství vydrželo devět let.