Ronald Reagan. Herec a prezident

Ronald Reagan, americký filmový herec a v letech 1981-89 také čtyřicátý prezident Spojených států amerických, se narodil 6. února roku 1911 v Tampico ve státě Illinois v rodině Johna Edwarda Reagana a Nelle Clyde Wilsonové jako prostřední ze třech synů.

Střední školu vystudoval Ronald Reagan v Dixonu, kam se rodina přestěhovala v roce 1920. Stěhování je v rodině Reaganových časté, Reaganův otec se často stěhuje za prací – důvod je přitom jednoduchý. Původní práci ztrácí většinou kvůli své přílišné náklonnosti k alkoholu.

V patnácti se Ronald Reagan (ještě jako student, samozřejmě) stává plavčíkem dixonské říční plovárny, během sedmi prázdninových sezón, které pak odslouží, zachrání od utopení sedmasedmdesát neplavců.

Vysokoškolské studium absolvuje Ronald Reagan na  Eureka College, studuje ekonomii a sociologii (1932). Po studiích se Reagan živí několik let jako rozhlasový komentátor baseballových zápsasů Chicago Cube. Když v roce 1937 tým doprovází do Kalifornie, zkusí kamerové zkoušky ve studiích filmového producenta Warner Brothers – uspěje a získává sedmiletý kontrakt.

Jeho první role jsou epizodní, hraje převážně v tzv. béčkových filmech, postupně jej ale přízeň publika vynese až k rolím hlavním. Za svoji životní roli do konce života Ronald Reagan považuje snímek Kings Row (1942), kde hraje mladíka, kterému jsou proti jeho vůli amputovány zdravé nohy.

Druhá světová válka znamená pro Ronalda Reagana nástup do armády. Brzy je ale propuštěn,bojů na frontě je zproštěn z důvodu oční vady (astigmatismus). Věnuje se nadále herectví, pro armádu natáčí vzdělávací filmy.

Po skončení války Ronald Reagan působí spíše než ve filmových studiích v nově se rozvíjejícím průmyslu televizním, posledním filmem, ve kterém se jako třiapadesátiletý objeví, je adaptace povídky Ernesta Hemingwaye Zabijáci. Jako mnohé filmové star své doby, i Ronald Reagan má svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, během své herecké kariéry ztvárnil celkem 88 filmových rolí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Ramzan Kadyrov. Je Putinův útočný pes po smrti?

Politická kariéra Ronalda Reagana je kariérou zarytého antikomunisty. Původně byl členem Demokratické strany, postupně se s ní ale názorově rozešel, v roce 1966 se pak stal 33. guvernérem Kalifornie (o více než čtyři desítky let tohoto postu dosáhla další filmová star – Arnold Schwarzenegger), v roce 1970 byl znovuzvolen na druhé volení období.

V roce 1980 se Ronald Reagan úspěšně střetl v boji o Bílý dům a post amerického prezidenta s Jimem Carterem – jasné vítězství znamenalo, že Spojené státy mají nejstaršího zvoleného prezidenta vůbec, Ronaldovi Reaganovi bylo v okamžiku zvolení 69 let. Necelé tři měsíce po prezidentské volbě je na Reagana spáchán atentát. Útočníkem byl psychicky narušený John Hinckley.

Přežije a Spojené státy mají možnost seznámit se v dalších 8 letech (Reagan je prezidentem dvě volební období, tedy maximum, které americké volební právo umožňuje) s obsahem termínu Reaganomika – Ronald Reagan za pomoci úsporných opatření nastartuje růst HDP, sníží se inflace, je vyhlášen boj drogám,  daně poklesnou o celých 28% (přitom se jich vybere mnohem více), v zahraniční politice Reagan roztočí spirálu zbrojení, které nakonec podlehne úhlavní nepřítel – komunistický Sovětský svaz, který Reagan ve svém projevu označí za „říši zla“.

Politika Ronalda Reagana a nástup Michaila Gorbačova v Sovětském svazu nakonec vedou k tomu, že železná opona, která dělí demokratický Západ a komunistický Východ, je zbořena.

V roce 1994 Ronald Reagan veřejně přiznává, že trpní Alzeheimerovou chorobou, o deset let později, 5. června roku 2004 pak ve věku 93 let zemřel.

Ronald Reagan byl dvakrát ženatý, obě dvě jeho manželky – Jane Wyman i Nancy Davisová – byly herečky, celkem čtyřikrát byl otcem.