Výročí dne – 30. 3. 1981: John Hinckley zaútočil na Ronalda Reagana

Co všechno byste udělali pro nenaplněnou lásku? John Warnock Hinckley, pětadvacetiletý psychicky narušený syn prezidenta velké ropné společnosti z Colorada, který chtěl získat pozornost, uznání a lásku herečky Jodie Foster, se rozhodl pro čin, který v roce 1981 nepřehlédl ve Spojených státech nikdo. Tím činem měl být atentát na prezidenta Ronalda Reagana – Hinckley věřil, že pak se do něj herečka později známá z Mlčení jehňátek a ověnčená dvěma Oscary, zamiluje.

Vše ale dopadlo jinak. Jodie Fosterová se do Johna Hinckleye nezamilovala. Prezident Reagan, který byl v době útoku pouhé dva měsíce v úřadu, z atentátu vyvázl jen se zraněním. A Hickley sám skončil v psychiatrické nemocnici, odkud byl propuštěn až v roce 2016.

Jak se vlastně vše odehrálo?

Atentát se odehrál 30. března 1981, krátce po tom, co Ronald Reagan přednesl projev v Washington Hilton Hotelu ve Washingtonu. Hinckley využil momentu překvapení a na prezidenta celkem šestkrát vystřelil ze svého revolveru Röhm RG-14. Je až s podivem, že mu ochranka dovolila tolik ran.

Prezident Reagan byl zasažen jednou, a to kulkou, která se odrazila od prezidentské limuzíny a prolétla jeho plicí necelé tři centimetry od srdce. Kromě něj byly zraněny i další tři osoby, včetně tajného agenta, policisty a tiskového tajemníka Jamese Bradyho, který utrpěl největší újmu na zdraví – atentát pro něj znamenal po zásahu do hlavy a zranění mozku doživotní ochrnutí na dolní polovinu těla.

Ihned po útoku byl Ronald Reagan převezen do blízké nemocnice, kde podstoupil operaci. Ještě před ní se zeptal všech přítomných na operačním sále, zda jsou republikáni. V ten den všichni přitakali, že ano. Operace samotná trvala tři hodiny, prezident ztratil víc než dva litry krve – už druhý den ale podepisoval zákony a úřadoval.

Atentátník Hinckley byl zatčen, při soudním řízení byl ale shledán jako nezpůsobilý trestní odpovědnosti z důvodu duševní poruchy. Byl převezen do psychiatrického zařízení St. Elizabeths Hospital ve Washingtonu, kde nakonec strávil dlouhých 35 let. Propuštěn byl, za podmínky stálého dohledu úřadů, až v září roku 2016.

Co na to Jodie Fosterová, není známo.