Rusnok: Ty vole, zemřel Mandela…

… kdo tam pojede? Třesu se, abych tam nemusel já.

Jiří Rusnok, český předseda vlády v demisi, se dokázal na závěr svého angažmá nesmazatelně zapsat do dějin české politiky (a humoru) rozhovorem s taktéž dosluhujícím ministrem obrany Vladimírem Pickem, když řešili, koho vyšle Česká republika na pohřeb Nelsona Mandely do Jihoafrické republiky.

Svérázný rozhovor náhodou zachytily mikrofony České televize, které přenáší streamované vysílání z poslanecké sněmovny. Během jediného dne se stal jedním z nejdiskutovanějších témat českého Internetu, záhy se dostal i na titulní stránky světových médií, která jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, jak se představitelé české výkonné moci dohadují nad účastí na rozloučení s jednou z nejvýznamnějších osobností 20. století.

Přečtěte si přepis celého rozhovoru:

Jiří Rusnok: Ty vole teď ještě zase zemřel Mandela.
Vlastimil Picek: Kdo tam pojede?
Jiří Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet.
Vlastimil Picek: Protože voni to dělaj tak do deseti dnů.
Jiří Rusnok: Čtrnáctýho v sobotu to je. To jak máme s ním večeři, jo. Teď já mám ještě nějakej oběd, pak máme večeři. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec. Pak mám devatenáctýho zase Brusel. Ale Mandela, to je zase průser. Ty vole, já nevim, dyť ještě ale. To je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím.
Vlastimil Picek: Ale né, speciál.
Jiří Rusnok: Ty vole, kdo to zaplatí?
Vlastimil Picek: Já to zaplatím.
Jiří Rusnok: Tak rozpočet letos to zvládne, ale je to hrozný. Hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede. Oni doktoři mu budou určitě říkat, ať tam nejede.
Vlastimil Picek Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla?
Jiří Rusnok: : No já nevim.
Vlastimil Picek: Dyť on má problémy se schodama.
Jan Fischer: Ještě tam bude nějaký průser, člověče.
Vlastimil Picek: Hele, nám zrušil cestu do Afghoše dvacátýho a poletí tady?
Jiří Rusnok: Tak asi nepoletí, tak je to v prdeli.

Jiří Rusnok se později za svá slova omluvil, podle posledních informací na pohřeb Nelsona Mandely poletí armádním speciálem ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.