Výročí dne – 8. prosince 1980: Zastřelení Johna Lennona

Beatles jsou větší než Ježíš. Možná právě tahle slova, která John Lennon poněkud neuváženě pronesl někdy roce 1966, stála za událostí, ke které došlo o 14 let později. Možná byl a je důvod úplně jinde.

Osobnost Marka Chapmana se v době činu zmítala v pochybnostech o sobě samém i smyslu života, když se 8. prosince roku 1980 rozhodl zapsat se nesmazatelně do dějin západní civilizace vraždou modly hudebního průmyslu a originálního myslitele Johna Lennona.

Ještě ráno téhož dne se nechal John Lennon společně se svou manželkou Yoko Ono vyfotografovat na titulní stránku časopisu Rolling Stone, v pět odpoledne se společně vypravili do studia, kde Lennon dokončoval novou desku.

Před domem, kde žili, se podepsal fanouškům, chvíli poklábosil a odjel. Jedním z těch, kdo si přišli pro autogram, byl i Mark Chapman. Pozdější Lennonův vrah.

Po desáté večer se John Lennon s Yoko Ono vracel domů. Yoko šla několik kroků před ním. Když vešla do recepce domu, byl Lennon ještě na chodníku. A právě v tu chvíli z výklenku ve stěně vyskočil Mark Chapman s osmatřicítkou v ruce a tříštivými náboji v komoře.

Zaznělo pět výstřelů. Jeden šel mimo, čtyři našly svůj cíl, jedna ze střel přeťala krční tepnu. Lennon ještě dokázal doklopýtat do recepce, kde hlesl: Postřelili mě… Pak omdlel.

Mark Chapman byl na místě zatčen, John Lennon byl ihned převezen do nemocnice. Tady ale lékaři mohli říci jediné – John Lennon je mrtev, poranění krční tepny způsobilo 80% ztrátu krve a smrt.

Motivy Marka Chapmana nebyly dodnes uspokojivě vysvětleny, v roce 2006, kdy soud rozhodoval o jeho podmínečném propuštění, nicméně uvedl, že po slávě netoužil. Dle jeho vlastních slov jej Lennon zklamal, když povyšoval Beatles nad Ježíše a žil v luxusu, byť hlásal pokoru a chudobu. Často se také spekuluje, jak zásadní byla v Chapmanově motivaci zavraždit Lennona, inspirace hlavní postavou románu J. D. Salingera Kdo chytá v žitě. Právě s touto knihou v ruce byl Chapman bezprostředně zatčen.

Smrt Johna Lennona znamenala definitivní konec snu o obnovení Beatles. Lennonovo tělo bylo na přání Yoko Oko zpopelněno, smuteční obřad se nekonal. Teprve 14. prosince se na výzvu Yoko Ono konaly tichá setkání milionů Lennonových příznivců, aby uctili zpěvákovu památku.