Sacha Baron Cohen, (celým jménem Sacha Noam Baron Cohen) britský komik a herec, který se proslavil po celém světě svými skandálními filmovými hrdiny (Ali G, kazašský Borat, homosexuální módní reportér Brüno a nyní Admirál Generál Aladeen, poslední krutý diktátor světa), se narodil 13. října roku 1971 v Londýně židovským rodičům. Má dva bratry: Errana, který je hudebním skladatelem, a Ammona.
Sacha Baron Cohen studoval na prestižních soukromých školách (jeho rodina patří ve Velké Británii mezi ty zámožnější), vysokoškolské vzdělání pak získal na univerzitě v Cambridge.
Univerzitu Sacha Cohen nedostudoval, začal se živit modelingem, později pak dostal možnost moderovat zábavné pořady na menších britských televizních stanicích (například Paramount Comedy Channel), v jeho pořadech pak spatřují světlo světa slavné filmové Cohenovy postavy Ali G, Borat a Brüno.
V roce 1998 přichází první velký úspěch Sachy Cohena – je jím Ali G, rapový zpěvák. Tato postava mu zajistí vlastní televizní show, kterou je Da Ali G Show (od roku 2000). Poté, co show skončila, natočil Sacha baron Cohen film Ali G Indahouse (2002), který lze ještě označit, na rozdíl od další Cohenovy tvorby, za standardní filmovou komedii.
Nutno připomenout, že v roce 1999 získal Sacha Cohen ocenění jako Nejlepší nováček British Comedy Awards za svoji The 11 O’Clock Show. Další ocenění Baron Cohenovy práce? Dvakrát BAFTA Awards za Da Ali G Show, několik nominací na ceny Emmy, nominace na Oscara a především – Zlatý glóbus pro Nejlepší herce za film Borat.
O osm let později přichází Borat, celým jménem Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu, skandální film, vyprávěný formou fiktivního dokumentu. Příběh je prostý. Kazašský novinář Borat Sagdijev je vyslán „kazašským národem“ do Spojených států, aby se pokusil převzít co nejvíce s americké kultury a pomohl ji pak přenést do rodné vsi v Kazachstánu.
Borat ve filmu uráží kdekoho, natropí spoustu nepřístojností a také se zamiluje – do Pamely Anderson, slavné to hvězdy televizního seriálu Pobřežní hlídka. Film byl obchodně velmi úspěšný (při nákladech cca 18 milionů dolarů utržil 260 milionů), vyvolal mezinárodní diplomatickou roztržku (představitelé Kazachstánu se ohradili proti zesměšňování své země) a je dosud zakázán v mnoha zemích světa – mimo jiné v Rusku a celém arabském světě (mimo Libanonu).
Třetí film, za jehož realizací Sacha Baron Cohen stojí jako autor a představitel hlavního hrdiny, je Brüno (2009). Snímek Brüno je opět fiktivním dokumentem, sledujícím tentokrát snahu rakouského homosexuálního módního reportéra proslavit se. I změnou sexuální orientace, bude-li třeba. Film Brüno byl obchodně stejně jako úspěšný jako Borat, zákaz promítání jej potkal pouze na Ukrajině.
Zatím posledním filmovým snímkem Sachy Barona Cohena je Diktátor. U něho si dovolíme převzít celý oficiální text distributora:
Jmenuje se Aladdin a od smrti Kim Čong Ila je považován za posledního mohykána mezi diktátory. Komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen si po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi navlékl mužný plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky jménem Wadiya, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií. Takového borce by chtěl mít za svého prezidenta každý. Dominuje ve všech oblastech lidské činnosti, a přesto je schopen večer po vladaření najít čas a energii na porci kvalitního sexu s libovolnou hollywoodskou herečkou, která je ochotná do jeho subsaharského ráje zavítat. Hvězda Transformers Megan Fox by mohla vyprávět. Ke svému lidu se chová jako milující otec, jenž ví, že je škoda každé rány, která padne vedle. I proto tak rád vynáší rozsudky smrti, většinou ve formě setnutí mečem. Tradice se musí dodržovat, i když se právě snažíte vyvinout vlastní jadernou bombu. Na světě jsou ale i země, které nebezpečí demokracie neodolaly, a jejich představitelé se rozhodli pozvat Aladdina do budovy OSN, aby mu vážně promluvili do stylu vládnutí. Aladdin, který se nikoho a ničeho nebojí, se k výzvě postaví čelem a vyrazí do Ameriky. Pro jistotu v doprovodu svého hlavního poradce (Ben Kingsley) a dvojníka, jenž je mu k nerozeznání podobný, až na tu mozkovou kapacitu (pasáček koz ji mít extra velkou nepotřebuje). Až ve stínu Sochy svobody Aladdin na vlastní kůži pozná, jak zhoubné zřízení ta „slavná“ vláda lidu může být. Než se se rozkouká, skončí vinou spiklenců polonahý a hlavně k nepoznání oholený na ulici, odkud může jen zoufale zírat, jak jeho imbecilní záskok zničí během okamžiku všechno, co vybudoval on, jeho táta, táta jeho táty a všichni předešlí tátové. Průvodce „džunglí“ normálního světa najde shodou náhod v člověku, od kterého by si jinak udržoval co největší distanc. V ženě (Anna Faris)! Mezi její další zásadní vady patří to, že je ortodoxní feministkou s chlupatým podpaždím, levicovou aktivistkou, vegetariánkou a nesnáší diktátory všeho druhu. Přesto se Aladdin s její pomocí pokusí pro svou zemi diktaturu a tyranii zachránit.
Sacha Baron Cohen je ženatý, s manželkou, kterou je australská herečka Isla Fisherová se brali 15. března roku 2010, mají dvě dcery – Olive a Elulu.
Dalším (již pátým) filmovým projektem, v němž britský komik Sacha Baron Cohen ztvární hlavní roli, je chystaný snímek Mercury. Cohen si v něm zahraje Freddie Mercuryho, frontmana slavných Queen. Půjde o životopisný snímek, který zachycuje Mercuryho život od počátků skupiny Queen v roce 1971 až do koncertu Live Aid v roce 1985.