Stručné kalendárium osobností – 9. červenec

Ferdinand II. Habsburský (narozen 1578)

[adsenseyu1]

Byl to právě císař Ferdinand II. Habsburský, kdo porazil české stavy na Bílé Hoře 8. listopadu roku 1620, sesadil Fridricha Falckého z českého trůnu a znovu se na něj posadil sám. A byl to také on, kdo dal rozkaz k popravě 27 českých pánů na Staroměstském náměstí 21. června 1621. A do třetice, byl to také on, kdo zrušil v Českém království svobodu náboženského vyznání, zaručenou Majestátem císaře Rudolfa II. Habsburského. A naposledy – byl to právě císař Ferdinand II., kdo vydal v roce 1627 Obnovené zřízení zemské pro Čechy, kde za jediné povolené náboženství určil katolicismus, zrovnoprávnil němčinu s češtinou v úředním styku, nastolil absolutistické zřízení a České království prohlásil za dědičné pro potomky habsburských monarchů.

Vládou Ferdinanda II. Habsburského začala v českých zemích doba temna, doba vlády Habsburské říše, která skončila až s koncem první světové války a vznikem samostatného Československa v roce 1918. Muž, který stál na začátku této etapy našich dějin, se narodil 9. července 1578.

Jan Neruda (narozen 1834)

Povídky malostranské nebo Písně kosmické? Stal se klasikem v dobrém smyslu slova. Proč v dobrém? Protože býti klasikem znamená býti v knihovnách někde vzadu a v prachu. Nečten. Jan Neruda, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů a novinářů 19. století, je klasikem čteným, postavy jeho příběhů dodnes mají čtenářům co říci. I více než století poté, co byly napsány, vytištěny a čteny poprvé. Narodil se 9. července 1834

Nikdy se neoženil, bez lásky ale nebyl, jeho femme fatale byla Karolína Světlá, která ovšem byla… vdaná. Jejich vztah byl už tím předem odsouzen k nezdaru. Po celý svůj život cítil, že jeho tvorba není dostatečně ohodnocena. Chtěl víc, ale nevěděl, jak větší úctu kritiků získat. Nízké sebevědomí zapíjel alkoholem. Zemřel na rakovinu tlustého střeva 22. srpna roku 1891

Jiří Holík (narozen 1944)

Bývalý český hokejový reprezentant, bratr Jaroslava Holíka. S hokejem začínal v roce 1952 v Havlíčkově Brodu, v roce 1963 začal hrát v Dukle Jihlava, v jejímž dresu si připsal celkem sedm titulů mistra ligy. Aktivně hrál až do roku 1985, v roce 1999 byl uveden do Síně slávy IHF.

Reprezentační kariéra? Zahrál si na 12 mistrovstvích světa, čtyřikrát reprezentoval Československo na Olympijských hrách, jednou na Kanadském poháru. Za hokejovou reprezentaci odehrál celkem 319 utkání, ve kterých vstřelil 132 branek, třikrát se stal hokejovým mistrem světa (1972,1976,1977), má dvě stříbrné medaile z olympijských her (1968 a 1976). Jiří Holík, dnešní oslavenec, se narodil 9. července 1944.

Tom Hanks (narozen 1956)

Thomas Jeffrey Hanks, filmovým fanouškům známý coby Tom Hanks. Má doma dva Oscary, které navíc dokázal získat dva roky po sobě (1993, 1994). Jednoho Oscara má za roli právníka, který onemocněl AIDS ve filmu Philadelphia, druhého za famózního Forresta Gumpa.  Zahrál si filmového profesora Roberta Langdona v adaptaci románů Dana Browna Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni, výraznou roli měl v kingovské adaptaci Zelená míle.

Patří k nejlépe placených hercům historie vůbec, zároveň k hercům nejvšestrannějším. Tom Hanks se narodil 9. července 1956.

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *