Tip na film – Ridley Scott: Prometheus

Česká kina čeká velká událost. Už o půlnoci 7. června má premiéru Prometheus, filmová novinka renomovaného režiséra Ridle Scotta, autora slavných filmů Vetřelec, Thelma a Louise, Blade Runner, 1492: Dobytí ráje, Království nebeské, Černý jestřáb sestřelen či Gladiátor.

Všechno jsou to velkolepé výpravné podívané, Vetřelec se stal v žánru hororové science fiction legendou, Blade Runner pak kolem sebe ve stejném žánru vytvořil kult fanatických fanoušků. Ridley Scott je zkrátka a dobře jednou z nejproslulejších person světového filmu. A taky nejbohatších. Jeho filmy jsou vizuální koncerty, příběh sám většinou ustupuje do pozadí. Jeho diváci mu rozumějí a žádají to tak.

Je Prometheus pokračováním Vetřelce nebo není?

Ridley Scott se jim rozhodl vyhovět i ve svém posledním snímku, kterým je Prometheus. Vrací se v něm ke kořenům své tvorby, Prometheus je (zdánlivým) pokračováním Vetřelce. Tam, kde Scott Vetřelce a poddůstojnici Ripleyovou (v podání Sigourney Weaverové) v roce 1979 opustil, tam začíná výprava za hledáním našich vesmírných předků, výprava, jejíž vůdčí osobností se postupně stává Elisabeth Shawová (mladší vydání Ripleyové) v podání Noomi Rapaceová, kterou český divák zná coby Lisbeth Salanderovou se severské adaptace trilogie Milénium Stiega Larssona.

Film je v zahraničí (u nás má premiéru 7. června 2012) zatím přijímán s rozpaky, především kritika mu vyčítá nedotažený a slabý scénář a ploché charaktery postav, které čekají víceméně na to, až budou postupně vyvražděny neznámým mimozemským organismem.

Na druhou stranu, kritik je kritik a divák je divák. A ten je nadšen. Prometheus je skvělá podívaná, čtyřiasedmdesátiletý Ridley Scott může být zcela určitě spokojen.

Ridley Scott: Prometheus

(oficiální text distributora) Dva mladí, úspěšní archeologové Elisabeth Shaw (Noomi Rapace) a Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) objevili na různých místech Země několik jeskynních piktogramů z dávných civilizací a postupně se jim podařilo rozkrýt, že všechny piktogramy poukazují na jedno jediné místo ve vzdáleném vesmíru.

S týmem dalších badatelů se tak na palubě kosmické lodi Prometheus vydávají na cestu, na jejímž konci chtějí nalézt odpovědi na nejzákladnější a nejniternější otázky lidského bytí. Oba však mají poněkud rozdílnou motivaci, proč se expedice účastní. Elisabeth věří, že lidstvo bylo stvořeno vyšší mocí a chce se se stvořiteli setkat a pochopit původ lidské existence, zatímco Holloway se převážně snaží uvést věci na pravou míru.

Nikdo z posádky ovšem není připraven na nepředstavitelnou hrůzu, která na ně čeká a netuší, že právě oni budou muset svést děsivý boj o záchranu budoucnosti lidské rasy.