Zemřel Ray Bradbury, autor Marťanské kroniky

Marťanská kronika, 451 stupňů Fahrenheita, Tudy přijde něco zlého. Tři názvy, tři příběhy, které zná i ten, koho knihy a sci-fi zvlášť, příliš nezajímají. Jejich autorem je Ray Bradbury, americký romanopisec, scénárista a dramatik, jedna z nejslavnějších postav literární science fiction vůbec.

Dnes ráno (6. června 2012), jak oznámila zahraniční média, Ray Bradbury ve věku nedožitých dvaadevadesáti let zemřel ve svém domě v Los Angeles.

Vždyť já vlastně sci-fi ani nepíšu…

Sám Bradbury zařazení do škatulky sci-fi autora odmítal, říkal, že napsal v podstatě jen jednu science fiction knihu, a to novelu 451 stupňů Fahrenheita, která vypráví příběh „požárníka“ (ti pálí v Americe knihy, které jsou v „nové společnosti“ symbolem závadných myšlenek), jenž sejde z cesty, určené mu systémem.

Marťanská kronika, ač má v názvu jméno našeho planetárního souseda, je podle Bradburyho čirou literární fantazií, není založena na realitě. Proto nemůže být označena za science fiction, která naopak na reálném základě vždy stojí.

Ray Bradbury se narodil 22. srpna roku 1920 ve Waukeganu ve Spojených státech amerických, od roku 1947 žil se svojí ženou Margueritou (ta zemřela v roce 2003) a početnou smečkou koček v Los Angeles. Vychoval čtyři děti a je dědečkem osmi vnoučat.

451 stupňů Fahrenheita. Děsivá vize světa bez knih

Svá nejlepší díla vytvořil Ray Bradbury na začátku padesátých let 20. století – v roce 1950 vyšla slavná Marťanská kronika, v roce 1953 pak již zmíněná novela 451 stupňů Fahrenheita, považovaná za Bradburyho vrcholné dílo. Ray Bradbury napsal přes 30 knih a více než 600 povídek, je autorem mnoha básnických sbírek a divadelních her.

Koneckonců, básníkem byl Bradbury i ve svých fantastických románech – na rozdíl od věcného, technického jazyka dalších veličin světové sci-fi, využíval do nejkrajnějších možností krás psaného jazyka. Jeho čtenáři to tak žádali a cenili si toho. I já.

TIP: Tři slavné romány Ray Bradburyho v jednom balíčku

Zajímavost? Přesto, že je Ray Bradbury považován za klasika sci-fi, celý svůj život odmítal používat počítače, mobilní telefony a Internet. Podle vlastních slov si vždy vystačil s klasickým telefonem a psacím strojem. Za celý život si Ray Bradbury nepořídil řidičský průkaz, měl velký strach z létání. O technice velmi rád a fundovaně psal, v reálném životě se jí bál a neuměl ji používat.

Dnes ráno, 6. června 2012, psací stroj Raye Bradburyho osiřel. Ray Bradbury zemřel. V České republice jeho nejslavnější díla vydávalo nakladatelství Baronet.

Na závěr nelze nepřipomenout slavný Bradburyho citát: Naprostá dokonalost vede k totální prázdnotě. Pamatujme na to.