Hana Maciuchová. Profesorka Hejlová z Ulice měla mimořádný šarm

Hana Maciuchová, česká divadelní, filmová a televizní herečka, v posledních letech proslavená především svým účinkováním v nekonečném podvečerním seriálu televize Nova Ulice, se narodila 29. listopadu roku 1945 ve Šternberku v rodině úředníka a knihovnice.

Hana Maciuchová vystudovala gymnázium v Olomouci, poté úspěšně složila zkoušky na pražské DAMU, kde absolvovala v památném roce 1968. Herectví se přitom věnovala už od dětství – rodiče byli nadšenými ochotníky a Hana stála na divadelním jevišti poprvé ještě v dětských letech (například v Jiráskově hře Lucerna).

Hana Maciuchová. Zdroj: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Po DAMU se Hana Maciuchová stává členkou souboru Divadla Za branou, kde pohostinsky účinkovala ještě za doby studií, na této scéně působí v letech 1968-71. V roce 1971 pak Hana Maciuchová přechází do angažmá Divadla Na Vinohradech, kde působila prakticky až do svého odchodu do hereckého nebe.

Na prknech, která znamenají svět, Maciuchová ztvárnila role například v dramatech  Obchodník s deštěm,  Zločin a trest, Othello, Kdo se bojí Virginie Woolfové či Cyrano z Bergeraku. Hanu Maciuchovou jsme mohli vidět pohostinsky hrát i na scéně Divadla Radka Brzobohatého, Švandova divadla a, samozřejmě, Národního divadla v Praze.

Filmovou kariéru zahájila Hana Maciuchová  roce 1964, když si zahrála v mezinárodně ceněném slovenském snímku Organ. Filmografie Hany Maciuchové je poměrně chudá, patrně největší roli si zahrála v životopisném snímku Člověk proti zkáze, přibližujícím život Karla Čapka. Menší roli hrála také ve snímku Samotáři, vidět jsme ji mohli i komedii pro děti Lucie, postrach ulice.

Mnohem více jsme si měli možnost vidět na televizní obrazovce – velkou příležitost dostala v prorežimním seriálu Žena za pultem, velký prostor dostala i v seriálech Chalupáři, Synové a dcery Jakuba Skláře, Nemocnice na kraji města (také v pokračování Nemocnice na kraji města po dvaceti letech), ke hraje žárlivou manželku doktora Blažeje (Josef Abrhám).

Pohádky, televizní inscenace, televizní adaptace operet a muzikálů – Polská krev, Poločas štěstí a mnoho dalších. Děti určitě znají Hanu Maciuchovou jako Anče z Krkonošských pohádek.

Úspěšnou herečkou byla Hana Maciuchová vždy, nicméně největší diváckou popularitu jí přinesla role profesorky Hejlové v nekonečném podvečerním seriálu televize Nova Ulice, ve kterém se objevila poprvé v roce 2005.  I díky Ulici získala v letech 2008 a 2009 Cenu Týtý pro nejoblíbenější herečku, v roce 2008 byla také v anketě Hvězda mého srdce zařazena mezi deset nejoblíbenějších hereček. V roce 2010 Haně Maciuchové udělil prezident Václav Klaus Medaili Za zásluhy v oblasti kultury.

Hana Maciuchová se také věnovala pedagogické činnosti, od roku 1994 vyučujovala jako profesorka na Státní konzervatoři v Praze.

Partnerem Hany Maciuchové byl herec Josef Adamíra (zemřel v roce 1993), manželství bylo bezdětné.

Do hereckého nebe odešla Hana Maciuchová ve svých 75 letech – zemřela 26. ledna roku 2021, příčinou úmrtí byla rakovina slinivky. Už předtím se přitom úspěšně poprala v roce 2016 s rakovinou prsu. Místo jejího posledního odpočinku je v rodinném hrobě v Olomouci-Chválkovicích.