Tip na knihu – Lina Heydrichová: Můj život s Reinherdem

Reinhard Heydrich. Válečný zločinec, přesvědčený nacista, antisemita. Zastupující říšský protektor v Protektorátu Čechy a Morava, na kterého byl 27. května roku 1942 spáchán atentát. Muž, který poslal na smrt stovky českých vlastenců a který Čechy pohrdal.

Lina Heydrichová (rozená Lina von Osten) tvrdí, že všechno bylo jinak. Reinhard měl Čechy rád a vždy pro ně dělal jen to nejlepší. Na dobu války, kterou strávila se svojí rodinou na zámečku v Dolních Břežanech, vzpomíná jako na nejlepší dobu svého života.

Reinhard Heydrich miloval uniformu. Byl námořníkem. Vzdělaným námořníkem. Hovořil několika jazyky, hrál velmi dobře na housle, věnoval se sportu šlechticů – šermu. Sloužil několik let na válečném křižníku Berlin, propuštěn ze služby (vyhozen) byl poté, co jaksi pozapomněl své bývalé dívce oznámit, že už je bývalá, a začal si s Linou. Společenské konvence té doby byly neúprosné.

Když nemohl Heydrich nosit uniformu v armádě, oblékl si ji v SD, kterou založil v roce 1932 pro SS šéfa Heinricha Himmlera. K Hitlerově straně Heydricha přivedla Lina von Osten, pozdější paní Heydrichová.

Lina Heydrich: Můj život s Reinhardem

Kontroverzní a v mnoha ohledech skandální vzpomínková kniha Liny Heydrichové poprvé vyšla v Německu v roce 1976, a to pod názvem Můj život s válečným zločincem. Na začátku května vyšla německy podruhé, ve vydání obohaceném o nové fotografie a další materiály. 23. května (pravděpodobné datum vydání) by měla kniha Heydrichové vyjít poprvé i česky, její český název je Můj život s Reinhardem.

(oficiální text nakladatele) V roce 1976 byla vydaná v Německu velmi osobně napsaná kniha vzpomínek Liny Heydrichové, kde si připomíná nejdůležitější milníky svého života a zároveň odhaluje, jaké to bylo být manželkou Reinharda Heydricha.

Letos vychází tento kontroverzní titul v Německu podruhé a poprvé také česky. Českému čtenáři se tak naskýtá výjimečná možnost poznat Reinharda Heydricha, jednu z nejosudovějších postav českého národa, z úplně jiného úhlu pohledu…  Memoáry doprovází úvodní slovo Heidera Heydricha, komentář Jaroslava Čvančary a rozhovor Heidera Heydricha s reportérkou Hanou Benešovou.

Kniha je doplněna o unikátní a bohatou fotopřílohu z archivu rodiny Heydrichů a badatele Jaroslava Čvančary. Mnoho fotografií je publikováno vůbec poprvé.