Urbi et Orbi 2012: Papež Benedikt XVI. vyzval ke klidu zbraní v Sýrii

Urbi at Orbi, tradiční papežské požehnání, které přednáší hlava katolické církve z centrální lodžie Svatopetrské baziliky dvakrát ročně – na Boží hod velikonoční a Boží hod vánoční, sledují každoročně desetitisíce lidí přímo na místě, stovky milionů pak prostřednictvím televizních obrazovek a rozhlasových vln.

Ve svém letošním velikonočním Urbi et Orbi papež Benedikt XVI. vyzval především k ukončení krvavého násilí v Sýrii a k nastolení míru ve Svaté zemi (Izrael, Palestina). Papež vyjádřil naději, že všechny etnické, kulturní i náboženské skupiny na Blízkém východě naleznou společnou řeč a zasednou k jednacímu stolu.

Nejen Blízký východ zmínil Benedikt XVI. ve svém požehnání „Městu a světu“. Zmínil i situaci na tzv. africkém rohu, utrpení v Súdánu,  který se de facto rozdělil na dva samostatné státy, které spojuje jediné – nepřátelství, v Mali, kde na konci března propukla otevřená občanská válka, vyjádřil zármutek nad teroristickými útoky v Nigérii. Benedikt XVI. zároveň vyjádřil naději, že africké národy, podobně jako národy Blízkého východu, najdou cestu ke vzájemnému porozumění a míru.