Emancipovaná, vzdělaná, oduševnělá. Taková byla podle svých současníků Alice Wienerová-Mahlerová, dcera známého brněnského bankéře a majitele stavební firmy. Ve třicátých letech měla jeden z nejmodernějších ateliérů v Brně, její umělecké nadání a technické provedení fotografií bylo vysoce nad běžnou produkcí té doby.
Právě tato žena získala srdce muže, po kterém na konci třicátých let a za války doslova šílely zástupy fanynek Když říkal „Zavřete oči, odcházím…,“ byl pro ně neodolatelný.
Byla to láska na první pohled. A na celý život
Poznali jste? Ano, řeč je o herci Oldřichu Novém. Poznali se ještě v době, kdy byl Nový více než hercem režisérem a šéfem operety Národního (Zemského) divadla v Brně (v moravské metropoli Oldřich Nový působil od roku 1920), brali se se po osmileté známosti. To už ale budoucí slavný Kristián provozoval vlastní divadlo v Praze. Divadlo, které nevydělávalo. Teprve finanční injekce otce Alice Wienerové, znamenala pro divadlo klid. Podmínka byla jediná – svatba. Ta se konala 11. června 1936.
Brzy po svatbě přibylo do rodiny novorozené dítě – dcera Jana. Neporodila ji ale Alice, Nový ji adoptoval, ale s největší pravděpodobností byla jeho nemanželským dítětem. Manželství, byť s velkými otřesy, aféru přežilo.
Stejně tak přežilo německou okupaci, která ale oběma manželům přinesla nesmírně bolestivé zážitky. Alice byla Židovkou a na Oldřicha Nového byl činěn nátlak, aby se rozvedl. Nikdy to neudělal, věděl, že rozvod by automaticky znamenal deportaci milované ženy transportem na Východ, do vyhlazovacího tábora.
Když šla Alice do transportu, šel slavný herec s ní
Nátlaku okupační správy dokázal legendární Kristián, který teprve se začátkem války stanul na vrcholu popularity a šel prakticky z filmu do filmu, vzdorovat do roku 1944. Tehdy bylo rozhodnuto, že v rámci konečného řešení židovské otázky bude Alice deportována.
Ani tehdy ji neopustil a do transportu šel s ní. Ona byla umístěna v Terezíně, on skončil v koncentračním táboře Osterode v Sasku. Tady se potkal například s Ondřejem Sekorou, autorem Ferdy Mravence.
Válku nakonec přežili oba, přežila ji i Alice Nová. Kdo ale zemřel, byl její milovaný tatínek. I následkem toho Alice onemocněla schizofrenií, své jistě znamenalo i duševní vypětí válečných let, kdy byli s manželem terčem antisemitských útoků. Podle některých svědectví (například televizní seriál Bohéma) v době okupace porodila Alice dítě – bohužel, jako Židovka nesměla do nemocnice a novorozený chlapeček krátce po domácím porodu zemřel.
Oldřich Nový byl se svou ženou až do konce. Když v roce 1967 zemřela, těžce to nesl. Přežil ji o 16 let, poslední roky již téměř nevycházel z domu.