Martin Škoda: Český Jamie Olivier?

Martin Škoda. Kdo to je? Jeho jméno vám asi nic neříká. Nyní. Za několik dnů ale bude Martina Škody všude plno. Nejvíce v knihkupectvích. Už 16. dubna vychází pozoruhodná kuchařka Škoda nevařit a už teď se říká, že sedmnáctiletý soběslavský rodák a maldý nadějný kuchař Martin Škoda má šanci stát se českým Jamie Olivierem.

Martin vaří od svých devíti let. Ano, čtete dobře, od devíti. Jeho kuchařka je určena pro mladé, recepty nejsou složité. Jsou ale kreativní a zajímavé. A zcela určitě chutnají. Řečeno slovy knihy:  

„Sedmnáctiletý kluk, který vaří už dobrých osm let, napsal kuchařku pro své vrstevníky, plnou skvělých receptů, hudby a cestováním za gastronomií. Každé jídlo, které je připraveno s ohledem na potřeby a možnosti mladých, je doprovázeno songem, který správně doladí atmosféru při i po vaření. Marty, jehož múzou je slavný Jamie Oliver, ale nevaří jen pro mladé – jeho originální jídla nadchnou všechny generace. Kuchařka Martina Škody je jedinečná nejen svým obsahem, ale také designem – o originální layout a vazbu, kterou se nepyšní žádná jiná česká kuchařka, se zasloužili dva mladí designéři Petr Bosák a Robert Jansa, kteří na svém kontě již mají řadu významných ocenění. Obrazy receptů fotil a aranžoval přímo autor, o portrétní fotografie se postarala Johana Pošová.“

Je otázkou, nakolik se kuchař Martin Škoda ve svých receptech přibližuje svému idolu, Jamie Olivier ale také nějak začínal a začátky to nebyly zcela jistě jednoduché.

Kuchařku Martina Škody na pultech knihkupectví zvela určitě nepřehlédnete. Má netypicky lyaout, je vázána v netypickém gumovém obalu, a pyšní se designem dvojice výtvarníků, oceněných za „nejkrásnější“ knihu roku 2010.

Kuchařka Martina Škody Škoda nevařit (celý název knihy je Škoda nevařit Kuchařka plná hudby) je zajímavý pokus přenést do Česka model úspěšného mladého kuchaře (Jamie Olivier). Bude zajímavé sledovat, jak si Martin povede, zda bude první kniha zároveň jeho poslední nebo zda bude odrazovým můstkem ke kariéře televizní hvězdy formátu Jamie Oliviera.

Co myslíte. Prorazí? Zapadne? Zkusili jste už také jeho recepty?