Václav Svoboda? Už dlouho spíše Lumír Nykl z Ulice

Václav Svoboda? Hercem se chtěl stát vždycky, na konzervatoř se ale dostal až po „mezihře“ na učilišti. Ve filmu se stal nezapomenutelným postavou Venoša v „básnické hexalogii“ Dušana Kleina. Od roku 2005 je nesmrtelnou i jeho postava Lumíra Nykla v seriálu Ulice. Václava Svobodu tak pravděpodobně zná každý, kdo má doma televizi. Je v ní opravdu častým hostem.

Životopis Václava Svobody? Rodák z Děčína žije v Brně, hercem chtěl být odmala

Václav Svoboda se narodil 16. ledna roku 1964 v Děčíně, matka se ale po odchodu otce přestěhovala do Brna, kde divácky oblíbený herec žije dodnes. V Brně se Václav Svoboda také poprvé postavil na prkna, která znamenají svět. A to už jako desetiletý, kdy se stal členem dětského studia Divadla Na Provázku.

Po základní škole se Václav Svoboda hlásil na konzervatoř, nevzali ho. Vzal zavděk učilištěm, obor elektro-silnoproud mu ale rozhodně neučaroval. Vydržel dva roky, pak se konečně na vysněnou konzervatoř dostal.

Po absolutoriu se Václav Svoboda vrátil na scénu, kterou si vyzkoušel už jako kluk, stal se členem souboru Divadla Na provázku.

Filmový a televizní životopis Václava Svobody? To jsou především Básníci a Ulice

První velkou rolí, kterou se Václav Svoboda zapsal do povědomí divácké veřejnosti, byl bodrý student Venoš. Ten se ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze z rodné Moravy vydal dobýt lékařskou fakultu v Praze. Společně s Pavlem Křížem, Davidem Matáskem, Karlem Rodenem a dalšími vrstevníky se pak objevil i v dalších dílech.

Televizní diváci, či v tomto případě především divačky, znají Václava Svobodu hlavně jako Lumíra Nykla, jednu ze služebně nejstarších postav nekonečného seriálu Ulice. Začal v něm už na začátku (v roce 2005), jeho postava prodělala během let vcelku zajímavý vývoj, společně se seriálem stárne do milejší a pohodovější polohy. Jeho manželku Světlanu hrála Tereza Bebarová, jeho dobrou kamarádku Ingrid Jana Sováková.

Osobní život Václava Svobody? V roce 2021 si po vztahu trvajícím 23 let vzal přítelkyni Lenku, sopranistku Českého filharmonistického sboru Brno, se kterou má tři nevlastní děti a nyní už také několik vnoučat.