Václav Vorlíček – filmový režisér a scenárista

Václav Vorlíček se narodil 3. června 1930 v Praze a je jeden z nejúspěšnějších českých filmových a televizních režisérů a scenáristů. Jeho nejčastějším spolupracovníkem byl spisovatel a scenárista Miloš Macourek.

V letech 1951–1956 studoval Václav Vorlíček režii na FAMU. Jeho absolventským filmem byl film Direktiva. Nejdříve působil jako asistent režie Filmového studia Barrandov, později byl pomocným režisérem. Jeho prvním filmem byl dětský barevný snímek Případ Lupínek.

Začátkem 60. let se stal Václav Vorlíček samostatným režisérem. V parodii na comicsové příběhy Kdo chce zabít Jessii? (1964), vytvořila hlavní roli Olga Schoberová. Podobnou parodií byl Konec agenta W4C (1967). Z dalších filmů jmenujme například Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti (1971), Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách (1974). Z první poloviny 70. let jmenujme filmy Dva muži hlásí příchod a Bouřlivé víno. Nejen dětské diváky si Václav Vorlíček získal filmovou pohádkou Tři oříšky pro Popelku (1973) a především televizním seriálem Arabela.

Neobvyklé triky a jemný humor si získaly srdce diváků i v zahraničí, proto později došlo k natočení celovečerních hraných filmů s Rumburakem, dále i pokračování seriálu Arabely (po 12 letech) z roku 1980.

Jméno Václava Vorlíčka a Miloše Macourka se však také ocitlo na seznamu agentů StB, zveřejněném polistopadovým tiskem.