Věra Ferbasová. Herečka, pro kterou nebylo po roce 1948 místo

V dobách její největší slávy jí málokdo řekl jinak než „komik v sukních“. Věra Ferbasová, jedna z nejoblíbenějších českých hereček 20. století. Narodila se  21. září 1913 v Sukoradech u Jičína, její tatínek byl středoškolský profesor. V necelých dvaceti letech se mladá Věrka přestěhovala s rodiči do Plzně.  Z gymnázia přešla nakonec na obchodní akademii, kterou zdárně absolvovala a odešla do Prahy, kde se stala sekretářkou v Divadle Vlasty Buriana. A odtud už byl na prkna, která znamenají svět, jen kousek.

Její hereckou kariéru přitom nastartovala náhoda, když na poslední chvíli zaskakovala za nemocnou, a ve své době velmi slavnou,  herečku Anny Ondrákovou v komedii Gustava Davise „Mušketýři z katakomb“, kterou později Martin Frič s Vlastou Burianem zfilmovali pod názvem Katakomby (1940).

Na jevišti i na plátně si Věra Ferbasová získala popularitu především bezprostředností a nakažlivým smyslem pro humor, do svých komedií ji obsazoval především Vladimír Slavínský. Ve filmu se Věra Ferbasová poprvé objevila v roce 1933, a to nejdříve v epizodních, později v titulních rolích, například ve filmu Uličnice (1936), patrně nejvýrazněji se zapsala ve snímcích režiséra Martina Friče  Švadlenka  a Mravnost nade vše.

Za Protektorátu se Věra Ferbasová rozhodla s filmováním dočasně skončit – nechtěla účinkovat v neměckcýh filmech. S diváky se rozloučila komedií Zlaté dno (1942), poté se provdala za architekta Josefa Pálku.

Po skončení války se Věra Ferbasová pokusila na úspěšnou kariéru navázat, bohužel, doba už byla jinde – namísto veselých a rozverných mladých dam se filmy proháněly jeřábnice a soustružnice – pro hvězdu buržoazních snímků nebylo místo.

Teprve na konci padesátých let 20. století se Věra Ferbasová opět ukázala na filmovém plátně, a to například ve snímku Dařbuján a Pandrhola (1959), návrat zaznamenala i na divadelní prkna, když začala účinkovat v pražském  Činoherního klubu. Naposledy  si zahrála před diváky v roli tetičky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974).

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Berenika Suchánková. Životopis s nádechem humoru

Věra Ferbasová zemřela 4. srpna 1976 v Praze ve věku nedožitých šedesáti tří let.