Viktor Preiss. Herec, který zahraje vše

Viktor Preiss se narodil 13. března 1947 v Praze a je herec, jehož jméno je nerozlučně spjato s českým divadlem, filmem a televizí. Po studiu herectví na DAMU v Praze, kde mezi jeho pedagogy patřili Vlasta Fabiánová a Karel Palouš, začal Viktor Preiss svou uměleckou dráhu v Městských divadlech pražských. Působil zde až do roku 1983, kdy opustil scénu s úmyslem si odpočinout od divadelní práce.

Umělecký životopis herecké legendy Viktora Preisse? Umí role vážné i komické

Tento odpočinek netrval dlouho, neboť záhy přišla nabídka z Divadla na Vinohradech, kde se Viktor Preiss postupně propracoval i k velmi významným rolím. Jeho divadelní repertoár byl bohatý, zahrnoval například role v inscenacích „Amadeus“, „Loupežníci“, „Zločin a trest“, „Cyrano z Bergeracu“ či „Muž z La Manchy“. Viktor Preiss byl a je známý pro své ztvárnění komplexních charakterů a schopnost předvést širokou škálu emocí.

Kromě divadla se Preiss věnoval také filmu a televizi. Jeho televizní role zahrnovaly charaktery od životopisných postav až po role vysloveně komické. Známý je například z „Nemocnice na kraji města“ jako hokejista Přemysl Rezek nebo z pohádek jako „S čerty nejsou žerty“. Preiss si také získal pozornost jako talentovaný dabér, namluvil například postavy v seriálu „Sandokan“ nebo filmy „Honba za klenotem Nilu“ a „Mrs. Doubtfire – Táta v sukní“.

Pedagogickou činnost Preiss vykonával na DAMU, kde předával své umělecké zkušenosti studentům jako byli Saša Rašilov, Ondřej Sokol nebo Kristýna Frejová. Preiss byl také aktivní v rozhlasové tvorbě, kde se proslavil v řadě rozhlasových her.

V osobním životě je Viktor Preiss od roku 1969 ženatý s herečkou Janou Preissovou. Mají společně dva syny, z nichž Martin Preiss je také hercem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *