Ondřej Sokol: Na lovu

Ondřej Sokol, český herec, režisér a překladatel, držitel Ceny Thálie pro umělce do 33 let a vedle Michala Suchánka, Richarda Genzera a Igora Chmely součást Partičky, zábavného pořadu televizní stanice Prima family, se narodil 16. října roku 1971 v Šumperku.

Ondřej Sokol vystudoval herectví na Pražské DAMU (v letech 1990 až 1995), v roce 1996 zahájil svoji hereckou kariéru v souboru Městského divadla v Mladé Boleslavi. Tady hrál například Algernona ve Wildeově komedii Jak je důležité míti Filipa či  Titu-Nane v Goldoniho hře Poprask na laguně, kromě hraní také režíroval několik úspěšných představení, například Léto Fráni Šrámka nebo Radosti majitele automobilu I. Bergmana.

V roce 1999 se Ondřej Sokol stěhuje. Do Prahy, do Činoherního klubu, kde hraje a režíruje dodnes. Na známé pražské scéně jsme Ondřeje Sokola mohli vidět například v divadelních hrách Nebezpečné vztahy, Moliérův Lakomec či Vojcek, i v Činoherním klubu se Ondřej Sokol věnuje divadelní režii. Za režii dramatu Martina McDonagha Osiřelý západ obdržel Ondřej Sokol v roce 2003 Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie pro umělce do 33 let.

Ondřej Sokol je známý i z televizních obrazovek, ať již ze zmíněné Partičky či z televizního seriálu televize Nova Ordinace v Řůžové zahradě (2005), několik dílů tohoto seriálu sám také režíroval. Na filmovém plátně se Onřej Sokol poprvé objevil v roce 1997 v televizním filmu Úraz, zatím posledním filmem Ondřeje Sokola je snímek Perfect Days – I ženy mají své dny, kde hraje roli homosexuála Richarda. Za tuto roli byl Ondřej Sokol nominován na Českého lva.

Ondřej Sokol byl ženatý s herečkou Kateřinou Lojdovou, se kterou má děti Ester a Adama.

V současné době Ondřej Sokol mimo oblíbenou partičky natáčí pro televizi Prima family televizní seriál Obchoďák, ve kterém má výraznou roli maskota obchodního centra.

V aktuálním ročníku Cen Týtý obdržel Ondřej Sokol dvě ocenění – stal se bavičem roku a Partička, v níž účinkuje, dostala Cenu Týtý jako Pořad roku.

Od roku 2022 Ondřej Sokol uvádí televizní soutěž televize Nova Na lovu, zahrál si také jednu z hlavních rolí krimi seriálu České televize Devadesátky. Ve stejném roce měla premiéru filmová pohádka Krakonošovo tajemství režiséra Petera Bebjaka.