Petr Čepek. Herectví jako rytířská služba

Petr Čepek se narodil 16. září 1940 v Praze, po otcově úmrtí se ale rodina odstěhovala v roce 1945 na severní Moravu, kde zakotvila v Porubě. Během své předčasnou smrtí přetržené kariéry se Petr Čepek stal jedním z nejvýraznějších českých herců – jeho jakoby věčně podmračená tvář byla známá z divadelních prken i filmového plátna.

Herecký životopis Petra Čepka? Začínal v Ostravě, proslavil se v Činoherním klubu

Herecká cesta Petra Čepka začala studiem na pražské DAMU (když předtím vystudoval gymnázuim), kde se jeho talent formoval pod vedením legendárního Miloše Nedbala. Svoje první profesionální angažmá získal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, které však trvalo pouze jednu sezónu. Následně se přesunul do Prahy, kde se stal členem souboru Činoherního klubu v dobách jeho největší slávy – jeho hereckými kolegy tu byli například Josef Abrhám, Jiří Zahajský, Josef Somr a další.

Jako herec byl Petr Čepek známý svým hlubokým a introvertním herectvím. Jeho schopnost vtisknout každé roli jedinečný charakter byla neopomenutelná. Patřil k hercům, kteří nechtěli být na prvním místě, ale přesto nezůstávali ve stínu. Jeho umělecká dráha byla přitom poznamenána odvážnými a zásadovými rozhodnutími.

V době normalizace se postavil proti politickému tlaku a odmítl se účastnit v propagandistických projektech, což mu vyneslo tvůrčí přestávku na Barrandově. V listopadu roku 1989 byl Petr Čepek jedním z prvních členů nově se rodícího Občanského fóra, za opoziční hnutí se účastnil i jednání s vládou komunistickém předsedy vlády Ladislava Adamce.

Petr Čepek nebyl pouze hercem, byl i oceňovaným vysokoškolským pedagogem. Vyučoval herectví na DAMU, kde inspiroval mladé generace herců.

Jako filmový herec se Petr Čepek zaskvěl v mnoha dnes již legendárních rolích – Údolí včel, Petrolejové lampy, Adelheid, Morgiana, to je několik snímků z mnoha. Kromě charakterních postav uměl výborně zahrát i postavy komediální a tragikomické, vzpomeńme na filmy Trhák, Vesničko má, středisková nebo Tři veteráni.

Osobní život herce Petra Čepka? Byl třikrát ženatý, je otcem dvou dcer – Petry a Kristýny. Jeho životní cestu ukončila rakovina slinivky břišní, které podlehl 20. září 1994 ve Vrchlabí. Za dvojroli ve Švankmajerově filmu „Lekce Faust“ obdržel (stále ještě v roce 1994) in memoriam cenu Český lev.

Čepek byl osobností, která zanechala nezapomenutelný odkaz v českém divadelním a filmovém umění. Jeho postoj k herectví byl pro mnohé inspirací a příkladem profesní integrity a umělecké vášně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *