Vít Bárta: Neformální šéf strany Věci veřejné

Vít Bárta, český podnikatel (zakladatel bezpečnostní agentury ABL) a politik, poslanec Parlamentu ČR a bývalý ministr dopravy, se narodil 5. prosince roku 1973 v rodině biologa docenta RNDr. Ivo Bárta, CSc. a MUDr. Jiřiny Bártové, CSc.

Životopis Víta Bárty? Politika jako podnikatelský záměr

Po střední škole se Vít Bárta vydává ve stopách rodičů, medicínu ale brzy opouští a přestupuje na Policejní akademii v Praze. Titul doktora práv (JUDr.) pak získává na bratislavské Akadémii policajného zboru.

Ještě během studií začíná Vít Bárta jako OSVČ podnikat (v letech 1992-1996), v roce 1996 zakládá (společně se svým bratrem) bezpečnostní firmu ABL, z níž během několika let vybuduje impérium s miliardovými obraty a pozicí největší bezpečnostní agentury v ČR. Jeho lidé chrání významné tuzemské i zahraniční klienty z řad firem i soukromých osob. Po vstupu do vrcholné politiky Vít Bárta svůj podíl ve společnosti převádí na bratra (stane se tak v průběhu roku 2010), nakonec opustí i post předsedy dozorčí rady ABL.

V roce 2010 se Vít Bárta jako nestraník na kandidátce strany Věci veřejné úspěšně probojuje do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, zároveň se stává členem týmu, který za Věci veřejné vyjednává o sestavení koaliční vlády. V té nakonec zasedne do křesla ministra dopravy.

V dubnu 2011 se Vít Bárta stává terčem obvinění spolustraníků Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, kteří jej obviní, že si úplatky kupuje jejich loajalitu. Toto obvinění, společně s aférou odposlechů uvnitř strany Věci veřejné a odhalením tzv. Strategie 2009-2014 (program Víta Bárty na propojení struktur ABL a státní moci, který přednesl v roce 2008 na schůzce vrcholných manažerů ABL), způsobí, že Vít Bárta na svůj ministerský post opouští.

Ve Věcech veřejných si Vít Bárta i přes výše zmíněné kauzy udrží rozhodující vliv na veškeré, spekuluje se, že je to právě on, kdo stranu řídí na úkor předsedy strany Radka Johna. Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí jsou zbaveni všech svých funkcí a jsou ze strany Věci veřejné vyloučeni.

Co se osobního života týče, Vít Bárta je ženatý s političkou Kateřinou Klasnovou, místopředsedkyní Věcí veřejných.