Radek John: Novinář a exšéf strany Věci veřejné

Radek John, český spisovatel (jeho nejznámnější knihou je kniha s protidrogovou tematikou Memento), scénárista, publicista (dlouhé roky působil v televizi Nova v pořadu Na vlastní oči) a politik (předseda politické strany Věci veřejné), se narodil 6. prosince roku 1954 v Praze v rodině nakladatelské redaktorky a vysokoškolského profesora.

Vzdělání Radek John získává nejprve na gymnáziu, po něm pak studuje pražskou FAMU, obor scénáristika a dramaturrie hraných filmů.

Do světa filmu se Radek John poprvé podívá ještě jako student, kdy se podílí na scénáři filmu Karla Smyczka Jen tak si trochu písknout, stejně tak se ještě jako student FAMU poprvé představí čtenářské obci jako spisovatel knihou Džínový svět.

V osmdesátých letech se Radek John jako scénárista (s Ivo Pelantem) podílí i na dalších filmech Karla Smyczka (Sněženky a machři, Jako zajíci), ve stejném období pak pracuje jako redaktor kulturní rubriky široce oblíbeného časopisu pro mladé Mladý svět, když odmítne (kvůli nutnosti vstoupit do KSČ) lukrativní místo dramaturga a scénáristy ve Filmovém studiu Barrandov i v Československé televizi.

I jako redaktor Mladého světa pracuje John jako žádaný scénárista – pro Karla Smyczka píše scénář k filmu s tématikou výtržnictví fotbalových fanoušků (Proč?), pro Víta Olmera pak scénář k filmu s tématem „veksláctví“ Bony a klid.

V polovině osmdesátých let Radek John nastupuje v Mladém světě na pozici reportéra – píše o žhavých, ale přesto opomíjených problémech doby, o tématech, která zdánlivě v tehdejším socialistickém Československu neexistovala – prostituci, veksláctví, AIDS, drogy. Drogová scéna se pak promítne do Johnova nejznámnějšího knižního titulu, nazvaného Memento.

V roce 1989 se Radek John účastní konkurzu o stipendum ve Spojených státech amerických – nakonec je z více než stovky novinářů celého světa vybrán právě on, do USA odjíždí ještě za vlády komunistické strany, v Americe stráví půl roku.

Po sametové revoluci v roce 1989 Radek John dále spolupracuje s Mladým světem, vydává knihy a píše scénáře (mimo jiné k Tankovému praporu), v roce 1993 pak v nově vznikající televizní stanici Nova spoluvytváří (společně s Josefem Klímou) publicistický pořad Na vlastní oči, později se stává šéfredaktorem publicistiky Novy.

V roce 2008 Radek John po delších pracovních rozepřích v televizi Nova končí a začíná se věnovat soukromým aktivitám, v posledním roce pak John aktivně vstupuje do politiky, když se stává předsedou politické strany Věci veřejné, kde působí mimo jiné s Vítem Bártou či Kristýnou Kočí.

Radek John byl ženatý s herečkou Zlatou Adamovskou, po aféře s nemanželským dítětem Johna se manželství rozpadlo.