Výročí dne – 23. 12. 1888 si van Gogh uřízl ucho

Dnes se jeho obrazy vyvažují zlatem, za svého života prodal jeden jediný – akvarel Red Vineyard (Červené vinice) našel kupce za pouhých 400 franků, van Gogh jej dokázal prodat jen sedm měsíců před smrtí. Uznání se slavný malíř nedožil, přišlo až 11 let po jeho smrti.

Známý je pro svoje okouzlení květy slunečnic a sluncem, jeho život ovšem nijak prosluněný nebyl. Koneckonců, zemřel na následky střelného poranění, které si při sebevražedném pokusu sám způsobil.

Jedním z nejznámějších momentů života slavného malíře je okamžik, kdy si v náhlém pominutí smyslů den před Vánocemi roku 1888 uřízl ušní lalůček. Nebo jej v potyčce poranil Paul Gauguin, který s van Goghem sdílel malý domek v Arles v jižní Francii?

Teorií a hypotéz se vyrojilo za více než staletí od události mnoho…

… žádnou ale nelze považovat za úplně potvrzenou – jediným, kdo s van Goghem v okamžiku události byl, byl Paul Gauguin. Jiné svědectví se nedochovalo.

Jednou z nejčastějších teorií je, že se van Gogh na svého přítele, který mu oznámil, že z Arles odjíždí, rozčílil a nešťastný se zranil v záchvatu vzteku. Podle jiných zpráv šlo o pokus o sebevraždu, způsobený snad otravou otravou olovem, arsenem a kadmiem, obsaženými v jeho barvách.

Některé další teorie tvrdí, že za van Goghovým zraněním stál Paul Gauguin, který mu ucho uřízl při potyčce kvůli prostitutce jménem Rachel. Někteří historici také navrhují, že van Gogh mohl uříznout si ucho v rámci nějakého rituálu nebo symbolického gesta.

Zmrzačil se van Gogh kvůli bratrovi?

Zatím poslední obecně přijímané vysvětlení tohoto činu z pera britského kunsthistorika Martina Baileyho tvrdí, že van Gogh jednal v důsledku oznámení bratra Thea, že se zasnoubil s Johannou Bongerovou. Strach, že jej nebude dál finančně podporovat, vedl ke sebezmrzačení.

Co je naopak o celé události známo? Vincent van Gogh po činu uřízlý lalůček umyl, zabalil a odnesl do nevěstince osmnáctileté pokojské Gabrielle Berlatierové, i když se dlouho tradovalo, že adresátkou van Goghova ucha byla jeho oblíbená prostitutka Rachel.