Výročí dne – 9. září 2003: Zemřel Edward Teller, otec vodíkové bomby

Už za života mu říkali „otec vodíkové bomby“ a „architekt hvězdných válek“. Stal se inspirací pro film režiséra Stanley Kubricka Doktor Divnoláska. Celý život byl přesvědčen, že jeho práce na výzkumu zbraní hromadného ničení zachránila svět před zničením, hlasy kritiků šly mimo něj. Edward Teller, americký vědec maďarsko-židovského původu. Zemřel 9. září roku 2003.

Z Maďarska přes Německo do Spojených států

Životopis Edwarda Tellera? Narodil se 15. ledna roku 1908 v Budapešti v rodině právníka, dlouho byl rodinou považován za lehce retardovaného. Střední školu vystudoval Teller ještě v Maďarsku. Tady také začal ještě studovat chemii na Budapešťské technické univerzitě.

V roce 1926 se Edvard Teller rozhodl z Maďarska odejít. Důvodem mu byly nastupující fašistický režim a především pak zákon Numerus clausus, zneužívaný k perzekuování Židů na vysokých školách.

Chemii nakonec studoval v německém Karlsruhe. Pak ale stačila jediná přednáška o kvantové fyzice a v roce 1928 začíná Teller studovat fyziku v Mnichově. Studia ale nedokončil ani tady, nýbrž až v roce 1930 v Lipsku.

Na konci dvacátých let 20. století došlo v životě Edvarda Tellera k těžké zdravotní újmě. Při nehodě tramvaje přišel o chodidlo, do konce života pak používal protézu a znatelně kulhal.

V roce 1933 odešel Žid Edward Teller z Německa, kde se chápal moci nacistický režim Adolfa Hitlera, přes Dánsko do Spojených států, kde v roce 1941 získal občanství.

Jedna z hlavních postav programu Manhattan

V roce 1942 se stal Edward Teller v Los Alamos jednou z hlavních postav projektu Manhattan, jak znělo krycí jméno programu na výrobu atomové zbraně. Po skončení války šel ještě dál, za vývojem zbraně mnohem ničivější. V roce 1951 pak svět poznal nejničivější zbraň, kterou lidstvo kdy vyrobilo.

Vodíková bomba, podle jejích vynálezců nazvaná Teller-Ulamova, byla  2 500 x silnější než atomové bomby z Hirošimy a Nagasaki. Na začátku jejího vývoje stáli dva Židé. Nejkrutější zbraň vymysleli příslušenství národa, který byl za druhé světové války nejkrutěji postižen.

V dalších letech a desetiletích se Edward Teller vyprofiloval v jednoho z nejvíce politicky aktivních vědců vůbec, je považován za architekta projektu hvězdných válek prezidenta Ronalda Reagana.

Před deseti lety zemřel v kalifornském Stanfordu. Bylo mu 95 let.