Tom Cruise, chlapec se zářivým úsměvem. Je mu padesát

Thomas Cruise Mapother IV. Krátce Tom Cruise. Hollywoodský chlapec se zářivým úsměvem. Právě pro tento úsměv jej ženy a dívky bez rozdílu věku milují. 3. července je hollywoodské star, která si splnila svůj „americký sen“, padesát.

Tom Cruise je americký herec, scénárista, producent, režisér a také poměrně dobrý zpěvák – ve filmovém muzikálu Rock of Ages hraje rockovou hvězdu a jako správná rocková hvězda vše i sám zpívá. Film za několik dnů přichází do českých kin, pokud chcete poznat Toma Cruise zase trochu z jiné strany, určitě si jej nenechte ujít.

Tom Cruise. První šanci mu dal Frank Zeffirelli

Stručný životopis Toma Cruise? Narodil se v New Yorku jako nejstarší ze čtyř dětí, má tři sestry. Otec byl inženýr, pracoval u General Electrics, rodina se velmi často stěhovala, jako školák bydlel Tom postupně v osmi velkých amerických a kanadských městech. Možná i proto mu učení příliš nešlo, navíc, trpěl dyslexií – po střední škole, kterou dokončil v roce 1980, už se dál studovat nepokoušel.

A vlastně ani nechtěl. Měl jiné plány. Divadlo, film, Hollywood. To byl jeho vlastní „americký sen“. Začal si ho plnit na divadle, poprvé si zahrál ve hře Guys and Dolls ještě stále v roce 1980. O rok později byl svému snu opět trošku blíž – režisér Frank Zeffirelli ho obsadil do menší role ve filmu Nekonečná láska (hrál postavu Billyho), ještě pořád v roce 1981 si pak zahrál ve filmu Večerka.

První velká role? Maverick a Top Gun

První hlavní role? Ta přišla o dva roky později, když byl obsazen do snímku Panictví po americku. Následovaly další filmy, ale trhákem, který mu otevřel dveře všech studií v Hollywoodu a proslavil jej po celém světě, se stal až Top Gun z roku 1986, kde si zahrál postavu pilota Peta ‚Mavericka‘ Mitchella.

Top Gun udělal s Toma Cruise filmovou star té nejvyšší zářivosti, další nabídky se jen hrnuly – jen namátkou, v roce 1988 si zahrál společně s Al Pacinem v dojemném příběhu o setkání bezstarostného mladíka s autistickým bratrem Rain Man, o rok později si zahrál hlavní roli v protiválečném dramatu režiséra Olivera Stonea Narozen 4. července. Tímto snímkem dokázal, že není jen hercem usměvavých mladíků s hezkou tváří, ale že umí zahrát i roli charakterově náročnou.

Na začátku devadesátých let si Tom Cruise zahrál v ceněných snímcích Navždy a daleko či Firma, v roce 1994 si zahrál v upírském velkofilmu Interview s upírem. Za roli upíra Lancelota si společně s hereckým kolegou Bradem Pittem vysloužil v roce 1994 Zlatou malinu pro nejhorší filmový pár roku. Ocenění, které je opak Oscarů, neuškodilo v kariéře ani jednomu.

Jmenuji se Hunt. Ethan Hunt

V roce 1996  přišel Tom Cruise s novou image – jeho Ethan Hunt, agent, který řeší ty nejtěžší kauzy, si v ničem nezadal s Jamesem Bondem, agentem 007, první díl akční série Mission Imposible se natáčel z části také v Praze, zatím poslední, pátý, díl, by měl do kin přijít v roce 2014.

Filmografie Toma Cruise je opravdu bohatá, zahrál si Claus Schenk von Stauffenberga, jednorukého strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera ve filmu Valkýra, obrovský úspěch měl film Pár správných chlapů, kde hrál po boku další herecké hvězdy, Jacka Nicholsona, za roli ve filmu Magnolia si zasloužil nominaci na Oscara (toho ale nikdy nezískal), ze spolupráce se Stevenem Spielbergem vznikly sci-fi trháky Minority Report a Válka světů.

Tři manželství. Tři rozvody. Poslední ho čeká právě nyní

Nyní Toma Cruise čeká válka o dceru, válka ve skutečnosti. Tom Cruise, který je potřetí ženatý, se rozvádí, jeho současná manželka Katie Holmesové požádala o rozvod. Důvodem má být Cruisova až přílišná náklonnost, hraničící se závislostí, ke scientologické církvi.

Zmínili jsme Cruisovo manželství. Poprvé se Tom Cruise oženil v roce 1987, s Mimi Rogers se rozvedli v roce 1990 a byla to právě ona, kdo Cruiseho ke scientologii přivedl. Druhou Cruiseho manželkou byla australská herečka, kterou si vzal krátce po rozvodu, rozešli se po 11 letech, mají spolu dvě adoptované děti. Mezi roky 2001-2004 žil Tom Cruise s další herečkou, tentokráte s temperamentní španělskou hvězdou Penelope Cruz.

V roce 2005 začal titulní strany bulvárních médií plnit vztah Toma Cruise a herečky Katie Holmesové. Požádat o ruku ji měl na vrcholu pařížské Eiffelovy věže, o rok později, 18. listopadu 2006, se manželé  na hradě Bracciano v Itálii vzali. Mají spolu šestiletou dceru Suri.

Nyní začne Tom Cruise z titulních stránek bulváru opět vykukovat denně – je mu padesát a rozvádí se, protože je podle manželky sektář, pro bulvární média skvělé sousto. To, že se hollywoodské star s chlapeckým úsměvem, půjde stranou.