Výročí dne – 8. 10. 1967: Che Guevara dopaden!

Che Guevara. Stal se z něj kult. Tak jako Indové mají Buddhu a křesťané Ježíše Krista, mladí levicoví revolucionáři mají své el Che. El Che přinášel poselství o společnosti, ve které bude všechno všech a bude toho dostatek, do míst, kde všechno vlastnila výrazná menšina a pro většinu byl všeho nedostatek. Jediným problémem jeho poselství je, že až příliš často bylo doprovázeno krvavou lázní těch, kdo Guevarovo nadšení úplně nesdíleli.

O narození a životní cestě Ernesto Rafaela Guevary de la Serna už jsme jednou psali – dnes se pojďme společně podívat na okolnosti jeho dopadení a posledních hodin jeho života.

Nestřílejte! Jsem Che Guevara a mám pro vás větší cenu živý než mrtvý

Slova v nadpisu jsou slovy, která legendární revolucionář a dlouhá léta souputník kubánského diktátora Fidela Castra zakřičel při zatýkání na bolivijské vojáky. Bylo 8. října, byl raněný, nefungovala mu zbraň, neměl jinou možnost než rozhodit rukama a vzdát se. Stalo se tak v rokli Yuro, kde měli Guevarovi partyzáni základnu.

Dvě čety bolivijských speciálních jednotek o síle 180 mužů Guevarovi muže obklíčily už 7. října – místo jim prozradil informátor, velmi dobré informace měla bolivijská armáda od americké CIA. Dokument Nepřítel mého nepřítele z roku 2007 dokonce tvrdí, že honu na Guevaru se zúčastnil i nacistický válečný zločinec Klaus Barbie známý jako lyonský řezník.

Po dopadení byl zraněný Che Guevara svázán a odvlečen do školy v nedaleké vesnici La Higuera. Tady byl několikrát vyslýchán, k dalším výslechům pak mělo dojít v Panamě, kam měl být na přání Spojených států přemístěn.

K tomu už bohužel nedošlo – bolivijský prezident René Barrientos rozhodl, že Che Guevara musí být popraven. K vykonání rozsudku se přihlásil seržant Mario Terán, který v předchozích bojích s partyzány přišel o tři spolubojovníky ze stejné roty. Guevara měl být zastřelen, vše ale mělo vypadat tak, že ke smrti došlo v boji.

I zástupci armády při převozu jeho těla k potvrzení identifikace a balzamování do nedalekého městečka Vallegrande nejprve řekli, že Che Guevara byl těžce raněn během bojů 8. října večer a zemřel na následky zranění následující ráno. Lékaři, které ohledali tělo, ale toto vysvětlení odmítli – Guevara podle nich musel zemřít devátého kolem poledne – tudíž byl popraven.

A on skutečně popraven byl – seržant Terán jeho tělo zasáhl devětkrát, smrtelná byla druhá dávka, která Guevaru zasáhla do prsou. Za mrtvého byl prohlášen 9. října ve 13:10 místního času.