Stanley Kubrick: Legenda světového filmu

Stanley Kubrick, americký filmový scénárista a režisér, autor jednoho z nejzásadnějších filmových snímků 20. století (je jím slavný film „2001: Vesmírná odysea“) a dalších dvanácti vesměs celosvětově proslulých snímků. Jeho životopis? Na svět přichází 26. července roku 1928 v New Yorku v rodině lékaře (chirurga).

Zásadní zlom pro Kubrickův život nastává v době středoškolských studií (v letech druhé světové války). Stanley Kubrick, již té době velký milovník jazzové hudby a šachů, dostává svůj první fotoaparát a brzy jej fotografování zcela pohltí.

Kubrickův umělecký životopis? Na začátku byly fotografie pro časopis

Ve svých sedmnácti letech se pak Kubrick stává externím spolupracovníkem prestižního časopisu Look. Ten zveřejňuje jeho fotografie vznikající během cest po Spojených státech.

Do světa filmu vstupuje pak Stanley Kubrick v roce 1951, kdy vzniká jeho první filmový snímek. Je jím krátkometrážní (šestnáctiminutový dokumentární film) „Den boje“ (Day of the Fight, 1951), kde je zobrazen život boxera W. Cartiera.

O dva roky později, a několika dalších krátkometrážních snímcích, pak přichází do amerických kin první Kubrickův film celovečerní, nesoucí jméno „Strach a touha“ (Fear and Desire, 1953), vyprávějící příběh amerických válečných letců, sestřelených za druhé světové války na nepřátelském území.

Svůj druhý celovečerní snímek Stanley Kubrick natáčí v roce 1955 – snímek nese název „Vrahův polibek“ (Killer’s Kiss, 1955), snímek třetí, z roku 1956, pak Stanley Kubrick pojmenovává jako „Zabíjení“ (The Killing, 1956).

V roce 1957 pak Stanley Kubrick, v této době již uznávaný hollywoodský režisér, natáčí protiválečný snímek „Stezky slávy“ (Paths of Glory, 1957). Film s K. Douglasem v hlavní roli se pak stává jedním z nejúspěšnějších filmových snímků této doby. A jedním z nejslavnějších válečných snímků vůbec.

V roce 1959 Stanley Kubrick spolupracuje s K. Douglasem (ten je tentokráte producentem, zároveň hraje titulní roli Spartaka) jako režisér (poté, co z tohoto postu odchází původně zamýšlený režisér A. Mann) na snímku „Spartakus“.

V roce 1961 Stanley Kubrick, po mnohých rozepřích, ať již profesionálních či osobních (partnerských) opouští Spojené státy americké a usazuje se na druhé straně Atlantiku. Ve Velké Británii v roce 1962 přichází se svojí černobílou verzí románu V. Nabokova „Lolita“.

Druhý Kubrickův „britský“ film, snímek „Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu“ (Dr Strangelove or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb, 1963), je satirou, zesměšňující studenou válku mezi Západem a Východem. Titulní roli skvěle v tomto snímku zosobnil P. Sellers.

V roce 1968 přišel vrchol Kubrickovy filmové kariéry

Po několika nedokončených projektech pak přichází rok 1968. V tomto roce Stanley Kubrick natáčí jeden ze svých nejslavnějších snímků, a to snímek „2001: Vesmírná odysea“ (2001: Space Odyssey). Legendární snímek vznikl ze spolupráce s autorem sci-fi literatury A. C. Clarkem.

O tři roky později pak Stanley Kubrick režíruje film „Mechanický pomeranč“ (A Clockwork Orange, 1971), skandální snímek, zobrazující zcela bez zábran násilné scény – film vzniká na motivy stejnojmenného románu A. Burgesse.

Rok 1975 je pak rokem vzniku Kubrickova snímku „Barry Lyndon“ (1975).

Máte rádi filmy? Zasloužíte si tu nejlepší televizi (domácí kino)

Svůj další celovečerní snímek natáčí Stanley Kubrick v roce 1980, kdy na motivy románu S. Kinga vzniká film „Osvícení“ (The Shining, 1980), hororově laděný snímek s J. Nicholsonem v titulní roli.

O dalších sedm let později Stanley Kubrick natáčí snímek, kritizující americkou účast během válečného konfliktu ve Vietnamu – snímek nese jméno „Olověná vesta“ (The Full Metal Jacket, 1987).

Od počátku devadesátých let 20. století pak Kubrick pracuje na snímku s pracovním názvem AI (Artificial Intelligence), tedy „Umělá inteligence“, nicméně práce na snímku jsou stále odkládány.

Stanley Kubrick, vyžadující od sebe, od svých spolupracovníků i od techniky, ten největší možný díl perfekcionismu, čeká, až bude technický pokrok na té výši, že si bude moci ve snímku splnit i své nejodvážnější vizuální filmařské vize (tento snímek Stanley Kubrick již za svého života nenatočí, po jeho smrti jej dokončí S. Spielberg).

Kubrickův poslední film vzniká v roce 1997 na motivy novely A. Schnitzlera – snímek v hlavních rolích s T. Cruisem a N. Kidman nese jméno „Eyes Wide Shut“.

Stanley Kubrick, jedna z největších postav světového filmu, umírá na infarkt myokardu 7. března roku 1999 ve Velké Británii.