Vít Bárta, projekt Poslanecká sněmovna, pokus druhý. S Okamurou

JUDr. Vít Bárta. Podle Tomia Okamury, šéfa hnutí Úsvit přímé demokracie, bezúhonný člověk a politik, který za svého působení na postu ministra dopravy ušetřil státní pokladně více než 10 miliard korun, podle kritiků pak muž, který svoji vlastní stranu Věci veřejné pojal jako podnikatelský projekt, který měl jeho firmám umožnit snadnější přístup ke státním zakázkám.

Z vysoké politiky byl Vít Bárta „odejit“ po vypuknutí kauzy financování (uplácení?) poslanců vlastní strany, kdy zároveň vyšla najevo tzv. Strategie 2009-2014 jeho firmy ABL, jasně dokládající snahy o získání zásadního průlomu podnikatelského projektu do politické sféry.

Úplatek na půdě Parlamentu není úplatkem

Za uplácení vlastních poslanců byl JUDr. Vít Bárta odsouzen v roce 2012 k podmíněnému trestu odnětí svobody na 18 měsíců, v lednu 2013 pak soud další instance rozsudek zrušil. Ještě před osvobozujícím rozsudkem se k celé kauze vyjádřil Nejvyšší soud, který celou záležitost „obálek pro poslance VV“ posoudil jako podléhající poslanecké imunitě (předávání peněz se odehrálo na půdě parlamentu) – k žádnému trestnému činu tedy nedošlo…

Do předčasných parlamentních voleb 2013 půjde Vít Bárta jako lídr Okamurova Úsvitu nové demokracie v Plzni, kde se utká například s bývalým ministrem spravedlnosti za ODS Jiřím Pospíšilem, kterého Tomio Okamura nazývá „gaunerem s dětskou tvářičkou“. Znamená to tedy, že Vít Bárta mění politickou stranu?

Věci veřejné nemají šanci. Jdu s Tomiem!

Nikoli, stále zůstává šéfem Věcí veřejných, které ale nemají sebemenší šanci se do parlamentu probojovat – spojit síly s Tomiem Okamurou, který říká pouze to, co chce nespokojená veřejnost slyšet, je jasná vstupenka do poslanecké sněmovny.