Výročí narození: 6. května

Pět světových a tři české osobnosti, které oslavují nebo by oslavily narozeniny 6. května? Tady je náš výběr.

Významné světové osobnosti, které se narodily 6. května

Sigmund Freud (6. 5. 1856 – 23. 9. 1939)

Šestý květnový den se narodil věhlasný rakouský neurolog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Narodil se v Česku, v Příboře, židovská rodina měla kořeny v Haliči – Sigmund Freud je tak typickým Evropanem své doby. Freud je považován za jednoho z nejvlivnějších myslitelů 20. století, jeho teorie ovlivnily psychologii, literaturu a filozofii, právě on je autorem termínů jako Ego, Superego, Id. Na konci života Sigmund Freud odešel do emigrace do Londýna, kde i zemřel.

Rudolph Valentino (6. 5. 1895 – 23. 8. 1926)

Rudolph Valentino byl slavný americký herec italského původu, považovaný za největšího milovníka éry němého filmu. Za svoji krátkou kariéru stihl natočil 19 romanticko-dobrodružných snímků, zemřel na zánět pobřišnice po již tehdy vcelku banální operaci slepého střeva. O jeho obrovské popularitě svědčí i účast fanoušků při pohřebním průvodu – ulice lemovalo více než 100 000 lidí.

Rudolph Valentino. Zdroj Wikipedia.org.

Orson Welles (6. 5. 1915 – 10. 10. 1985)

Orson Welles byl americký filmový, divadelní a rozhlasový režisér, scenárista, herec a producent. Proslavil se například rozhlasovou adaptací sci-fi románu H. B. Wellse Válka světů z roku 1938, která působila tak věrohodně, že vysílání vyvolalo veřejnou paniku – lidé považovali vysílání za záznam skutečné invaze z Marsu. Welles je známý i svým filmem Občan Kane (1941), který je často označován za nejlepší film všech dob. Za tento film získal Oscara za nejlepší scénář. Druhého Oscara získal v roce 1971 za celoživotní dílo.

Tony Blair (6. 5. 1953)

Tony Blair je britský politik a bývalý předseda Labouristické strany, premiér Spojeného království v letech 1997-2007. Za svého působení na postu ministerského předsedy se významně angažoval v mírovém procesu v Severním Irsku, rozhodnost a aktivitu projevil i při spojenecké invazi do Iráku v roce 2003.

George Clooney (6. 5. 1961)

George Clooney je americký herec, režisér, producent a scenárista. Clooney je držitelem několika ocenění, včetně tří Zlatých glóbů a dvou Oscarů. Výrazné role si zahrál ve snímcích Dannyho parťáci, Gravitace, Syriana (za něj dostal Oscara jako nejlepší herec ve vedlejší roli) či Muži, co zírají na kozy.

Významné české osobnosti, které se narodily 6. května

Bedřich Hrozný (6. 5. 1879 – 12. 12. 1952)

Bedřich Hrozný byl český orientalista, jazykovědec a archeolog, který se proslavil dešifrováním chetitského jazyka. S klíčem k chetitskému jazyku přišel v roce 1915 a odhalil tak jeho indo-evropský původ a zároveň otevřel dveře k pochopení chetitské kultury a historie. Jeho objev měl zásadní význam pro studium starověkého Blízkého východu a přispěl k rozšíření znalostí o starověkých civilizacích.

Karel Schulz (6. 5. 1899 – 27. 2. 1943)

Karel Schulz byl český spisovatel, básník a kritik, z jehož literárního díla je dodnes zachován především historický román popisující životní osudy Michelangelo Buonarrotiho nazvaný Kámen a bolest. Zemřel v pouhých 44 letech, mezi jeho vnuky patří český spisovatel Jáchym Topol a legenda hudební alternativy Filip Topol.

Vladimír Terš (6. 5. 1920 – 31. 8. 2010)

Vladimír Terš byl českým malířem, ale především restaurátorem, který pomohl zachovat pro současnost a budoucnost mnohá cenná díla minulých staletí. Jako vedoucí se podílel na restaurování Slovanské epopeje Alfonse Muchy,  na zámku v Bechyni restauroval 12 obrazů s portréty českých králů, je zachráncem mnoha fresek a církevních památek v pohraničí. za celoživotní dílo Vladimír Terš obdržel 23. srpna 2010 Cenu ministra kultury – medaili Artis Bohemiae Amicis.