Wilhelm Frick. Po von Neurathovi druhý protektor Protektorátu

Wilhelm Frick, německý nacistický politik a právník, působící v letech 1933-43 jako Hitlerův (viz Hitler, Adolf) ministr vnitra a v letech 1943-45 jako říšský protektor v Protektorátu Čechy a Morava, přichází na svět 12. března roku 1877 v německém Alsenz v rodině učitele.

Vzdělání (studuje práva) získává Frick v Berlíně, Mnichově a Heidelbergu, kde pak v roce 1901 absolvuje – po absolutoriu Wilhelm Frick nastupuje jako právník policejního komisařství v Mnichově ( v roce 1923 působí Wilhelm Frick jako mnichovský policejní ředitel). Ve stejné době (1923) se Wilhelm Frick sbližuje s Hitlerem a účastní se Hitlerova mnichovského (tzv. pivnicového) puče. Po neúspěchu puče je Wilhelm Frick odsouzen k podmíněného trestu odnětí svobody a je donucen opustit své místo v policejních složkách – v roce 1924 se pak Frick stává členem NSDAP a živí se prací v pojišťovnictví.

V roce 1924 vstupuje Wilhelm Frick zároveň aktivně do politiky – stává se poslancem Říšského sněmu za NSDAP (od roku 1928 je předsedou parlamentní frakce NSDAP), v letech 1930-31 působí pak Frick jako ministr vlády v Duryňsku).

Po Hitlerově nástupu k moci je Wilhelm Frick jmenován ministrem vnitra (1933), v této funkci pak bude působit až do roku 1943 – na tomto svém postu nese Wilhelm Frick zodpovědnost za zavádění administrativních i legislativních opatření, vedoucích v Německu k omezování svobody projevu, potlačování politické opozice a především k realizaci tzv. norimberských zákonů z roku 1935, zákonů, kterými bylo zbaveno téměř všech svých práv německé židovské obyvatelstvo.

V roce 1936 pak začíná Frickův vliv na německé politické scéně upadat – v mocenském boji s H. Himmlerem (viz Himmler, Heinrich) není úspěšný a musí předat do jeho kompetence pořádkovou a kriminální policii, přesto zůstává na postu ministra vnitra až do roku 1943 (kdy je právě Himmlerem nahrazen).

Po svém odchodu z vlády se Wilhelm Frick stává říšským protektorem v Protektorátu Čechy a Morava (nahradí K. von Neuratha {viz Neurath, Konstantin von), na tomto postu pak Frick působí až do samého konce války.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Anthony Eden. Churchillův ministr zahraničí

Po skončení druhé světové války je Wilhelm Frick zatčen a souzen Norimberským válečným tribunálem, který jej uzná vinným ze spáchání válečných zločinů – 16. října roku 1946 je pak Wilhelm Frick popraven oběšením.