Záhada lodi Mary Celeste. Opuštěná na širém moři

Mary Celeste na moři. Zdroj: Volné dílo.

Loď Mary Celeste? Její příběh je dodnes jednou z největších záhad historie námořní dopravy. Na začátku přitom nic nenasvědčovalo, že by se mělo stát něco výjimečného. Mary Celeste byla běžná obchodní briga, která vyplula 5. listopadu 1872 z New Yorku do italského Janova, kam vezla náklad denaturovaného alkoholu. Do cíle ale nikdy nedoplula – o necelý měsíc později, 5. prosince 1872, byla objevena Azorských ostrovů. Opuštěná, bez posádky, přitom nepoškozená.

Kam se poděli námořníci a kapitán s rodinou? Loď byla v plném plachtoví, na palubě byly neporušené zásoby jídla a vody, stejně tak osobní věci posádky i náklad, ale po kapitánovi Benjaminu Briggsovi, jeho rodině a dalších sedmi členech posádky nebylo ani stopy. Co se mohlo stát? Tajemný příběh fascinuje dodnes fascinuje milovníky záhad. A nspiroval i slavného spisovatele Arthura Conana Doyla.

Opuštěná na širém moři. Přibližme si ještě jednou okamžik, kdy byla Mary Celeste objevena

Mary Celeste byla solidní loď o nosnosti přibližně 280 tun, která byla stavěná na náročné transatlantické cesty – i proto si ji její kapitán, Benjamin Briggs, vybral pro doručení lihu do z Ameriky do Evropy. Spolu s ním na palubě cestovala jeho manželka Sarah a dvouletá dcera Sophia. S kapitánem a jeho rodinou měla posádka lodi deset lidí – dost na to, aby se mohla postarat o bezpečnou plavbu až do Středomoří.

Když však byla loď o měsíc později objevena posádkou jiné lodi, Dei Gratia, nikdo na palubě nebyl. Loď se přitom zdála být v pořádku – stůl v kapitánské kajutě byl prostřený, osobní věci posádky neporušené a ani žádný z 1700 sudů s alkoholem nebyl nepoškozený. Jediné, co chybělo, byl záchranný člun a v lodním deníku byl poslední záznam zapsán 25. listopadu, – deset dní před před nalezením lodi.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Marta Slánská. Dcera generálního tajemníka KSČ

Mary Celeste byla nakonec odtažena do Gibraltaru, kde se konalo vyšetřování. Vyznělo do ztracena, nikdo nedokázalzodpovědět otázky kam a proč zmizela posádka. Nepřítomnost jakýchkoliv stop násilí, větších škod na vybavení či nákladu i skutečnost, že loď byla plně zásobena, fascinovala celý svět. Mary Celeste získala pověst „prokleté“ lodi.

A pak slavný spisovatel Arthur Conan Doyle udělal z Mary Celeste legendu

O záhadě Mary Celeste se mluvilo na obou stranách Atlantiku, záhadě se na kloub pokoušel přijít leckdo. Byl to ale až Sir Arthur Conan Doyle, spisovatel, který stvořil postavu Sherlocka Holmese, kdo Mary Celeste proslavil po celém světě. Stalo se tak v roce 1884, tedy dvanáct let po zmizení posádky, kdy Doyle napsal povídku J. Habakuk Jephson’s Statement (v češtině vyšla pod názvem Zázrak z Marie Celesty). Doyle přitom použil záhadu opuštěné lodi pouze jako základ pro vlastní napínavý příběh, kde předložil svou vlastní a vzrušující, byť zcela smyšlenou, verzi událostí.

V Doyleově povídce se kapitán a posádka stávají obětí únosu a intrik. Loď „Marie Celeste“ (název lodi v povídce upravil) je zde vykreslena jako místo tajemných a děsivých událostí, které pramení z pomsty a temných tajemství. Příběh natolik zaujal veřejnost, že mnozí lidé začali Doyleovu verzi považovat za skutečnou. Povídka se stala oblíbenou a Mary Celeste začala být považována za loď se záhadnou, ba přímo děsivou minulostí. Z námořní záhady se stala legenda.

Co se ale mohlo stát ve skutečnosti? Teorie a konspirační hypotézy

Záhada Mary Celeste přitahuje pozornost nejen spisovatelů, ale i námořníků, vědců a fanoušků konspiračních teorií. Tohle jsou některé z nejznámějších hypotéz o tom, co se s posádkou mohlo stát:

Únik alkoholových par
Nejpopulárnější teorie pracuje s možností, že sudy s alkoholem začaly unikat a alkoholové páry v podpalubí vyděsily posádku, která se obávala exploze. Kapitán Briggs mohl nařídit evakuaci do záchranného člunu v domnění, že se po chvíli vrátí na loď, ale moře jim zabránilo v návratu. Tato teorie vysvětluje, proč loď byla opuštěná, ale nepoškozená.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Atentát na Jana Pavla II. - zachránilo papeže "andělské dítě"?

Vzpoura posádky nebo piráti
I když by tato možnost vysvětlovala zmizení posádky, nebyly na palubě nalezeny žádné známky boje nebo násilí, což svědčí spíše proti pirátské verzi příběhu. Navíc na lodi nebyl odcizený žádný náklad ani osobní věci.

Přírodní katastrofa
Podle některých historiků se loď mohla dostat do oblasti podmořské erupce, která způsobila náhlé proudy a pára mohla působit dojmem požáru. Posádka pak v panice opustila palubu, ale než se mohla vrátit, záchranný člun se mohl ztratit v bouři. Tato teorie vysvětluje, proč nebyla loď poškozena.

Únos mimozemšťany
Jedna z konspiračních teorií říká, že posádka Mary Celeste mohla být unesena mimozemskými silami. Podle zastánců paranormálních jevů by taková událost vysvětlila náhlé zmizení lidí bez jakýchkoliv stop boje nebo nepořádku. Tato teorie samozřejmě spadá spíš do světa sci-fi, ale na druhou stranu – není ta představa lákavá?

Mary Celeste jako symbol námořní záhady přetrvá jistě i dál

Příběh Mary Celeste pokračuje – a to nejen díky smyšleným verzím, jako byla Doyleova povídka, ale i díky novým vědeckým analýzám a teoriím, které se snaží starou záhadu rozluštit. Samotná loď byla později několikrát prodána a zničena při opakovaných pokusech o pojišťovací podvody. Její odkaz i tak přetrvává.

Mary Celeste je symbolem záhady, která nikdy nepřestala a nepřestane fascinovat. A ať už zmizení posádky vysvětlíme jakkoli, aura tajemna, kterou prohloubila i Doyleova mistrovská fikce, tu bude už napořád. Mary Celeste tak zůstává jednou z největších záhad, které ani čas neubírá na přitažlivosti. Právě naopak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *